Faraon24 » Opinie » Rozwiązanie umowy OC przed terminem możliwe przy zakupie gotówkowym

Rozwiązanie umowy OC przed terminem możliwe przy zakupie gotówkowym

Kontynuując cykl poświęcony samochodom prezentujemy pismo reklamacyjne, które mogło powstać wskutek próby legalnego wyłudzenia składki ubezpieczeniowej z tytułu tak zwanego podwójnego ubezpieczenia. Podwójne ubezpieczenie samochodu to sytuacja, w której mamy obowiązek płacić dwóm różnym firmom ubezpieczeniowym składki ubezpieczenia OC przy czym w razie kolizji możemy otrzymać wypłatę tylko z jednej z nich. Takiej umowy OC nie można było wypowiedzieć ponieważ każda z nich została zawarta zgodnie z ustawą na rok z automatycznym przedłużeniem na kolejne lata a ta reklamowana została zawarta przez osobę trzecią bez wiedzy właściciela pojazdu. Sprzedający w celu otrzymania prowizji od ubezpieczalni oszukał klienta. Na końcu znajdzie się legalne trik rozwiązujący umowę OC zawartą na rok w dowolnym czasie bez konieczności płacenia składek ani ponoszenia żadnych innych kosztów.

W pierwszej kolejności reklamacja (ale zawsze bezskuteczna)

Adresat:
Liberty Seguros
Chocimska 17
00-791 Warszawa

W związku pismem otrzymanym 10 września 2021 wzywającym mnie do zapłaty kwoty w wysokości 2422,12 zł tytułem składki na ubezpieczenie obowiązkowe pragnę poinformować iż:

  • Nie zawierałem z Państwem umowy o ubezpieczenie obowiązkowe
  • Polisa numer 2021-14822389 została zwarta przez autokomis, którym kupiłem samochód i miała to być polisa, która będzie tylko parę dni obowiązywać abym mógł dojechać zakupionym samochodem do miejsca zamieszkania – w razie kontroli miałem okazać wydruk polisy oraz dowód zakupu pojazdu, gdyż dane na polisie wskazywały autokomis.

Po kilkunastu dniach od kupna samochodu zadzwoniono do mnie podając się za pracownika Państwa firmy, budząc mnie i proponując ubezpieczenie OC, pani po drugiej stronie słuchawki chciała wyliczyć mi kwotę składki jeśli zdecydowałbym się na wykupienie polisy OC w Państwa Firmie. Będąc ciekawym wysokości składaki, po namowach Państwa pracownika, podałem do wyliczenia parę danych, nawet nie wszystkie były zgodne ze stanem faktycznym z tego co sobie przypominam – były to informacje orientacyjne – nie miałem żadnej pewności, czy osoba po drugiej stronie słuchawki nie jest zwykłym oszustem chcącym wyłudzić jakieś dane osobowe. Po uzyskaniu informacji o orientacyjnej wysokości składki zrezygnowałem. Ubezpieczenie obowiązkowe od odpowiedzialności cywilnej (OC) wykupiłem w firmie BENEFIA za ponad dwa razy niższą kwotę (!!!) i każde inne ubezpieczenie OC nie jest w takim przypadku ubezpieczeniem obowiązkowym, gdyż obowiązku ubezpieczenia już dopełniłem.

Po otrzymaniu pisma wzywającego mnie do zapłaty wyżej wskazanej kwoty zadzwoniłem na podany w piśmie numer telefonu i dowiedziałem się, że nawet jeśli Państwa pracownik w pierwszej rozmowie telefonicznej wprowadził mnie w błąd to Państwo i tak za to nie odpowiadacie choć bezspornym faktem jest, że za pracownika odpowiada pracodawca. Ponadto zostało uzgodnione, że zadzwonią Państwo do mnie w celu puszczenia mi owej rozmowy lecz tak się nie stało.

W związku z powyższym składam reklamację (choć nawet nie jestem Państwa klientem) i skargę zarazem – proszę o odsłuchanie dwóch rozmów przeprowadzonych przeze mnie i wyciągnięcie konsekwencji od pracowników, przez których tracę mój cenny czas.

Ponadto proszę o pisemne wyjaśnienia w jaki sposób została wyliczona kwota 2422,12 zł – na polisie wykupionej przez autokomis widniała kwota 360 zł opatrzona opisem – „Całkowita wysokość składki”.

Reasumując: nie chciałem i nie chcę aby Liberty Direct świadczyło na moją rzecz jakiekolwiek usługi ubezpieczeniowe i nie życzę sobie aby ktokolwiek straszył mnie windykacją za ubezpieczenie którego nie wykupiłem!

Do wiadomości:
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych
Al. Jerozolimskie 44
00-024 Warszawa

Legalne rozwiązanie umowy ubezpieczeniowej przed ustawowym terminem

W celu rozwiązania umowy ubezpieczeniowej przed upłynięciem, zgodnie z ustawą, jednego roku od jej zawarcia możliwe jest w przypadku sprzedaży pojazdu. Sprzedawca wysyła do ubezpieczalni pismo informujące o zawartej transakcji przekazując dane nabywcy wraz z informacją. Osoba kupująca samochód wysyła do ubezpieczalni pismo informujące o rozwiązaniu umowy OC. Umowę taką można zawrzeć ze swoim dobrym znajomym drogą elektroniczną online, natychmiast wysłać stosowne pisma a potem odstąpić od umowy kupna sprzedaży pojazdu bez ponoszenia żadnych kosztów z tym związanych. Informacji o odstąpieniu od umowy nie wysyła się już ubezpieczalni ponieważ nie ma takiego obowiązku a poza tym umowa OC już została rozwiązana i mogła być zawarta wyłącznie wskutek ponownego, już świadomego, wybrania tej firmy jako ubezpieczającej samochód. Cała procedura skutkuje tym, że nadal mamy swój samochód ale pozbyliśmy się podwójnego ubezpieczenia. Tylko sprzedaż pojazdu daje prawo rozwiązania takiej umowy przed czasem a sprzedaż została dokonana. Umowy nie trzeba zawierać online, można ją sporządzić w tradycyjny sposób i później za porozumieniem stron od niej odstąpić co nie będzie implikowało nieważności rozwiązania umowy OC. Rozwiązanie takie nie będzie miało zastosowania w przypadku zakupu pojazdu na kredyt samochodowy, auto musi być kupione za gotówkę np. z bankowego kredytu gotówkowego lub pozabankowej pożyczki przez Internet.

Cykl motoryzacyjny w Faraon24

Może zainteresują Cię wcześniejsze artykuły motoryzacyjne z Faraon24: Mam dobrą internetową pożyczkę samochodową ale pojazd był „trefny” oraz Odstąpienie od umowy samochodu zakupionego za pożyczkę internetową.

0 0 Głosy
Łączna ocena
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments