Faraon24 » Opinie » Odstąpienie od umowy samochodu zakupionego za pożyczkę internetową

Odstąpienie od umowy samochodu zakupionego za pożyczkę internetową

Nasz czytelnik pyta czy można odstąpić od umowy pojazdu zakupionego za kredyt. Odpowiedź jest dwojakiego rodzaju ponieważ zależy czy to był kredyt samochodowy czy gotówkowy. W przypadku zakupu samochodu, który jednocześnie zostaje zastawem nie jest łatwo odstąpić od umowy ponieważ bank będzie musiał na to wyrazić zgodę a prawdopodobnie tego nie zrobi. Co innego jeśli pożyczyliśmy gotówkę i z nią poszliśmy do sprzedawcy. Przedstawiamy wzór odstąpienia od umowy zakupu pojazdu.

Informacja o wykrytych wadach nie ujawnionych przez sprzedającego przy zakupie

  • przednie tuleje nieoryginalne, dorabiane ręcznie, dorobione wadliwe
  • linka podnośnika szyby tylnej lewej przerdzewiała i zerwana
  • pompa spryskiwacza szyby uszkodzona
  • błąd EGR
  • tylne łożyska do natychmiastowej wymiany
  • poduszka pod silnikiem, prawa strona, do wymiany
  • podczas jazdy oderwało się lewe przednie koło (2014-03-18 ok godziny 12tej)

O wykrytych wadach zawiadamiam sprzedawcę ustawowym terminie.

Odstąpienie od umowy

W związku z rażącymi wadami wykrytymi w ustawowym terminie odstępuję od umowy kupna potwierdzonej fakturą numer „**/2011” wystawioną przed sprzedawcę, pojazd Peugeot 407 2.0 HDI 2007 VIN VF26DRBRH***. Wymiana na nowy nie jest możliwa, naprawa nie wchodzi w rachubę z powodu jakości i mnogości wad, pozostaje zwrot zapłaty i zwrot pojazdu.

Samochód na lawecie
Samochód na lawecie

Zdjęcie urwanego koła
Zdjęcie urwanego koła

Drugie zdjęcie urwanego koła
Drugie zdjęcie urwanego koła

Miejsce zdarzenia
Miejsce zdarzenia

Proszę o odpowiedź w ustawowym terminie na mój adres firmowy. Zwracam również uwagę, że zapis o wyłączeniu odpowiedzialności z tytułu rękojmi nie ma żadnego prawnego znaczenia w naszym przypadku.

Pojazd po oderwaniu się koła został zabrany lawetą i jest w tej chwili naprawiany na mój koszt. Proponuję następujące rozwiązanie: dostarczam pojazd i następuje zwrot gotówki, naprawa jest na mój koszt (został też już wymieniony rozrząd, pompa wody i pompa spryskiwacza).

Każde inne rozwiązanie możliwe będzie wyłącznie przed sądem powszechnym (art. 58 §2 kc, art. 286 §1 kk, art. 268 §1 kk, art. 163 §1 kk, art. 164 §1 kk, art. 165 §1 pkt2, art 168 kk, art. 286 § 1 kk , art. 174 kk, art. 179 kk) i dojdą wszystkie koszty, które musiałem już i będę jeszcze musiał ponieść (naprawa, laweta, ubezpieczenie, rejestracja, koszty sądowe).

Zdarzenie oderwania koła nastąpiło na szczęście w takim miejscu na drodze publicznej, że nikt nie ucierpiał, nie został też uszkodzony żaden inny pojazd ani bezpośrednio ani odłamkiem z mechanizmu koła ani wyłamanymi śrubami. Jedna śruba została w tarczy po ułamaniu, pozostałe wyrwało. A przyczyna okazała się następująca: śruby mocujące koło były w bardzo złym stanie, nie nadawały się do mocowania kół pojazdu. Śruby były zbyt krótkie a felgi, założone podczas przekładki przed sprzedażowej nie powinny być montowane w tym aucie w ogóle ze względu nieodpowiednią długość otworu na śruby. Po dokładnych oględzinach okazało się, że wszystkie śruby, w każdym kole, są niewłaściwe.

Komentarz końcowy

Została przedstawiona przykładowa sytuacja (numer VIN nieistniejący), w której w ogóle nie będzie brał udziału bank ani żadna inna instytucja finansowa. Różnice w oprocentowaniu pożyczek samochodowych a stricte gotówkowych są bardzo małe a wybór tego samochodowego może bardzo utrudnić realizację praw przysługujących konsumentowi. Pożyczki internetowe są oczywiście droższe od tych z banków, ale jeśli interesuje nas krótki okres do miesiąca to oprocentowanie rzeczywiste pieniędzy online może być równe zeru w ramach promocji „pierwsza bezpłatna”.

0 0 Głosy
Łączna ocena
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowane
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
4 lat temu

Dostałam kredyt w wys. 50000 zł w inter investment bank z Francji i to koniec każą mi zapłacić 190 euro z kod do transferu pożyczki czy to możliwe żeby bank z Francji tez wymuszał opłaty gdzie mam się z tym zwrócić tym bardziej ze ja będę go spłacać ale ja go nie dostałam pisze do nich ale oni cały czas ze mam wpłacić. Proszę o pomoc. [red: korekta ort.]

Michał Straus
Admin
4 lat temu
Reply to  Mariola

Krótko: to nie możliwe. A kredytu tak naprawdę Pani nie dostała i niestety nie dostanie. Potencjalne pieniądze wpłacone za kod do transferu do inter investment bank z Francji zostaną stracone na zawsze. Proszę również zwrócić, że wskazany inter bank w rzeczywistości nie istnieje.