Strona główna » Rozgryzamy finanse przez internet » PBS – sprawozdanie finansowe. Publikacja w związku z przymusową restrukturyzacją banku PBS prowadzoną przez BFG

PBS – sprawozdanie finansowe. Publikacja w związku z przymusową restrukturyzacją banku PBS prowadzoną przez BFG

PBS Podkarpacki Bank Spółdzielczy

W związku z przymusową restrukturyzacją prowadzoną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wobec banku spółdzielczego PBS publikuję dokumenty finansowe opublikowane na stronach PBS aktualnie nazywającego się “Bank Nowy BFG S.A.”

Dokumenty znajdują się (jeszcze) na stronie:
https://www.pbsbank.pl/docman-wszystko/wyniki-finansowe

w przypadku usunięcia będą dostępne na serwerze Faraon24

1)
https://www.pbsbank.pl/docman-wszystko/wyniki-finansowe/122-opinia-bieglego-rewidenta/file – jest to sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego.

2)
https://www.pbsbank.pl/docman-wszystko/wyniki-finansowe/123-sprawozdanie-finansowe/file – jest to:

a) bilans Banku sporządzony 30 czerwca 2019 roku. Tabela pokazuje dane na dzień 31 grudnia 2018 roku zestawione z danymi na dzień 30 czerwca 2019 roku

b) rachunek zysków i strat. Dane na dzień 30 czerwca 2018 roku zestawione z danymi na dzień 30 czerwca 2019 roku (uwaga – inaczej jak wyżej)

c) rachunek przepływów pieniężnych – dane według dat jak wyżej (punkt „b”)

d) zestawienie zmian w kapitale własnym. Dane na dzień 31 grudzień 2018 roku zestawione z danymi na dzień 30 czerwca 2019 roku

e) pozycje pozabilansowe – daty jak wyżej (punkt „d”)

3)
https://www.pbsbank.pl/docman-wszystko/wyniki-finansowe/501-sprawozdanie-finansowe-za-rok-2018/file – jest to bilans Banku sporządzony na dzień 31 grudnia 2018 roku.

a) bilans banku, zestawienie danych według stanu na rok 2018 wobec stanu na rok 2017

b) rachunek zysków i strat – stany jak wyżej (punkt „a”)

c) pozycje pozabilansowe – stany jak wyżej 

d) zestawienie zmian w kapitale własnym – stany jak wyżej

e) rachunek przepływów pieniężnych – stany jak wyżej

Publikacja sprawozdań finansowych jest o tyle istotna, że Rada Nadzorcza PBS wydała oświadczenie:

https://esanok.pl/2020/oswiadczenie-rady-nadzorczej-pbs-00e7ts.html

w którym stawia BFG liczne zarzuty i tłumaczy, że Bank wcale nie ma ujemnego kapitału (BFG przy pomocy firmy nie-audytorskiej oszacowało kapitał PBS-u na minus 182,9 mln zł).

Rada Nadzorcza PBS tłumaczy w oświadczeniu, że od 2016 roku pozostawała pod ścisłym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). KNF zatwierdził Postępowanie Naprawcze na lata 2016 – 2020 i miało być ono wykonywane.

Wszystkie szczegółu można przeczytać w oświadczeniu a sama Rada Nadzorcza ma wątpliwości co do intencji przeprowadzenie przymusowej restrukturyzacji przez BFG.

Możemy spodziewać się w kolejnych dniach nowych informacji oraz prawdopodobnie „upolitycznienia” sprawy. Wspomina się również sprawę Spółki GetBack.

Poprzedni wpis o sprawie przymusowej restrukturyzacji PBS-u:

https://faraon24.pl/opinie/obligacje-pbs/ – obligacje PBS umorzone przez BFG – czytaj więcej pod tym adresem

4 thoughts on “PBS – sprawozdanie finansowe. Publikacja w związku z przymusową restrukturyzacją banku PBS prowadzoną przez BFG”

  1. Michał Straus

   Dalej jest:

   Opublikowany raport z oszacowania datowany jest na 29 października 2019 r., ale sporządzono go na dzień 28 lutego 2019 r. W międzyczasie – 27 września – PBS zdążył jeszcze opublikować sprawozdanie półroczne. To z niego zresztą wynikało, że bank prawie wyzerował kapitał Tier 1 (współczynniki T1 i CET1 wynosiły ledwie 0,32 i 0,10 proc.). Tak czy inaczej, między danymi wyjściowymi do oszacowania, a decyzją BFG o przymusowej restrukturyzacji PBS-u minęło 10,5 miesiąca. PwC, które sporządziło oszacowanie, zapewnia jednak, że miało też uwzględnić „wszelkie istotne” dane przekazane firmie doradczej przez bank do dnia 17 października. Z drugiej strony PwC zastrzega, że” nie przeprowadziło niezależnej weryfikacji informacji i danych dostarczonych przez podmiot podlegający oszacowaniu”.

   Jednak zarzuty wobec BFG są coraz bardziej bliższe uznania.

   Artykuł kończy:

   Zawieszonej radzie nadzorczej PBS-u i każdemu kogo interes prawny decyzją BFG został naruszony może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie siedmiu dni od doręczenia uzasadnienia decyzji Funduszu. WSA na razie nie odpowiedział na nasze pytania o wpływ skarg.

   Wszystkim poszkodowanym życzę rychłego wyjaśnienia sprawy.

 1. Avatar

  Kontynuując dyskusję pod poprzednim wpisem dotyczącym PBS, poinformować chcę zainteresowanych posiadaczy obligacji, że w związku z podjęciem czynności przez prokuraturę która bada sprawę PBS, mogą się oni zgłaszać do najbliższej jednostki policji w roli poszkodowanych. W Sanoku sprawa jest oczywista dla policji. W innych częściach kraju trzeba troszkę policję “wprowadzić’ w temat. Prokuratura (na tą chwilę !) chce poznać (ustala) listę poszkodowanych.

Dodaj komentarz / opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.