Strona główna » Rozgryzamy finanse przez internet » Visa czy MasterCard​ – porównaj

Visa czy MasterCard​ – porównaj

Visa czy MasterCard
Visa i MasterCard są niemalże identyczne pod względem codziennych płatności. Obydwie karty są powszechnie akceptowane na całym świecie w ponad 200 krajach i w ponad 30 milionach punktów handlowych. Różnice pomiędzy kartami nie zależą od tego jakie logo znajdzie się na Twojej karcie. Visa podaje, że wydała ponad 2,4 miliarda kart, MasterCard podaje liczbę płatności rzędu 18 miliardów rocznie.Dokonując wyboru skoncentruj się na warunkach banku, który ją wyda a nie na samej marce karty.Podstawowe informacjeVisa i MasterCard nie wydają, nie dystrybuują kart. Są to sieci płatnicze. Przetwarzają dane o płatnościach pomiędzy bankiem a punktem, w którym płacimy.

To bank emitent ma największe znaczenie przy wyborze a nie samo logo. Emitent ustala:

  • oprocentowanie
  • opłaty
  • programy rabatowe
  • nagrody

Z wyboru konkretnej sieci płatniczej mogą wynikać pewne korzyści. Korzyści te są jednak niewielkie w porównaniu do różnic w korzyściach różnych wydawców kart.

Karty Visa i MasterCard są akceptowane prawie w każdym miejscu na świecie gdzie możliwe jest korzystanie z kart płatniczych. Inni znane sieci jak American Express lub Discovery nie mogą pochwalić się tak dużą akceptowalnością międzynarodową. Są jednocześnie sieciami płatniczymi jak i wydawcami kart – 2 w 1. Zdarzają się punkty handlowe, które w wyniku specyficznych umów akceptują tylko jeden rodzaj karty ale są one wyjątkami i większość posiadaczy kart nigdy nie spotka się z przypadkiem braku możliwości płacenia swoją kartą.

Visa i MasterCard – nie tylko karty płatnicze ale też karty kredytowe

Nie tylko banki wydają karty kredytowe. Mogą to robić firmy pozabankowe posiadające status Krajowej Instytucji Płatniczej jak np. karty Cardina czy Axi Card. Ich oprocentowanie jest bardzo wysokie, podobne jakie w przypadku pożyczki na raty i może sięgać nawet 10x więcej niż oprocentowanie kart wydawanych przez banki. W bankach oprocentowanie rzeczywiste w skali roku będzie oscylować w granicach 10 – 15%, w firmach pozabankowych będzie to nawet 100% i więcej w skali również jednego roku.

Korzyści wpisane w każdą kartę kredytową

Visa i MasterCard same w sobie oferują korzyść w postaci braku odpowiedzialności posiadacza karty kredytowej za oszustwa popełnione przez osoby trzecie. Oznacza to, że jeśli dojdzie do kradzieży środków z limitu karty i ewidentnie posiadacz nie będzie miał z tym nic wspólnego to środki zostaną mu zwrócone i nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów. Dodatkową korzyścią jest możliwość wycofania transakcji w przypadku kiedy sprzedawca w nieuzasadniony sposób odmawia zwrotu zapłaconej kwoty np. w sytuacji zwrotu towaru. Po przesłaniu do sieci podstawowych dokumentów, z których wynika roszczenie zostanie ono zaspokojone a sieć sama będzie dochodziła od sprzedawcy zwrotu na własną rękę. Inne korzyści wpisane są usługi towarzyszące jak np. karty kredytowe z Priority Pass.

Linki:

Visa: https://www.visa.pl/

Master Card: https://www.mastercard.pl/pl-pl.html

Dodaj komentarz / opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.