Wymóg podawania przykładów reprezentatywnych pożyczek internetowych ma swoje źródło w akcie prawnym ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 Nr 126 poz. 715).
Art. 8. pkt. 2 ustawy mówi:
Przy określaniu reprezentatywnego przykładu należy określić warunki umowy o kredyt konsumencki, na których kredytodawca lub pośrednik kredytowy spodziewa się zawrzeć co najmniej dwie trzecie umów danego rodzaju przy uwzględnieniu przez te umowy średniego okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu i częstotliwości występowania na rynku umów danego rodzaju.
warunki umowy o kredyt konsumencki to:
- stopa oprocentowania z podaniem czy jest to stopa stała czy zmienna lub czy stosowane są obydwie
- wszystkie opłaty związanie z udzieleniem kredytu
- całkowita kwota kredytu
- rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO
- czas obowiązywania umowy
- całkowita kwota do zapłaty (pożyczona kwota + wszystkie koszty)
- wysokość raty
- kwota wszystkich zaliczek jeśli występują (w przypadku odroczonej spłaty)
- koszty ewentualnej umowy dodatkowej (np. ubezpieczenie)
Jeśli warunki przedstawia pośrednik to musi podać informację o nazwach kredytodawców, z którymi współpracuje
Jeśli warunki prezentowane są w reklamie to muszą być podane w sposób jednoznaczny, zrozumiały i widoczny.
Jeśli reklama kredytu nie przedstawia wyodrębnionych kosztów to musi zostać przedstawione RRSO w sposób co najmniej tak samo widoczny (lub słyszalny) jak pozostałe części reklamy.
Dane o dwóch trzecich umów (⅔)
Kredytodawcy zobowiązani się do gromadzenia odpowiednich danych w celu określenia przykładu reprezentatywnego.
Ponadto kredytodawcy i pośrednicy zobowiązani są w sposób zrozumiały wyjaśnić wszystkie aspekty umowy w taki sposób aby konsument mógł podjąć na podstawie tych wyjaśnień decyzję.
Pełna treść aktu prawnego (teks aktu, tekst ogłoszony, teks ujednolicony) dostępny jest na stronie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20111260715
tekst ujednolicony: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D20110715Lj.pdf
Autor
Od 2005 roku specjalizuję się w finansach, zdobywając doświadczenie w pracy w bankach oraz instytucjach pożyczkowych. Jako programista z wykształcenia, z powodzeniem wdrożyłem wiele systemów w bankach, administracji państwowej oraz w sektorze prywatnym, w tym w korporacjach.
Przed rozpoczęciem kariery w finansach zajmowałem się wywiadem gospodarczym, zabezpieczeniami informacji cyfrowych i mienia oraz biometrią. Te różnorodne doświadczenia łączę, pracując jako informatyk śledczy co pozwala mi na kompleksowe podejście do zagadnień związanych z bezpieczeństwem i technologią.