Faraon24 » Opinie » Wonga I miejsce w nietypowym rankingu Rzeczpospolitej…

Wonga I miejsce w nietypowym rankingu Rzeczpospolitej…

Kolejny wpis o rankingu zewnętrznym. Tym razem na łamach portalu Rzeczpospolita. Otóż ów portal obok kredytów na raty w bankach zajął się również pożyczkami pozabankowymi. Przynajmniej tak miało wynikać z zapowiedzi tekstu. Dalej jednak okazało się, że jedna z sześciu „instytucji udzielających kredytów ratalnych” nią wcale nie jest i nawet sami piszą, że to co podają w wyliczeniu ofertą wcale nią nie jest – a Rzeczpospolita pisze odwrotnie.

Do rzeczy, chodzi o ŁatwyKredyt

To, że Wonga wygrywa ranking to OK, problem w tym, że nie można traktować tego jako rankingu. Sam traktuje to jako naprędce napisany tekst bez przykładania się do wartości jaką ma się przekazać czytelnikowi a tym bardziej konsumentowi, który ma dokonać wyboru którą pożyczkę wybrać:

Cytat pokazujący, że RP podaje, że ŁatwyKredyt.pl to firma

Otóż ŁatwyKredyt.pl nie jest żadną firmą pożyczkową. To strona www pośrednika. Identycznych stron jest wiele z różnymi logotypami. Nadto jakby się chciało wejść na adres z literą „Ł” jak w logotypie to kieruje nas do zupełnie innej strony internetowej.

RP opisuje w jaki sposób doszła to takich a nie innych wniosków:

Opis jak RP doszła do ofert

Także ŁatwyKredyt.pl nie jest instytucją pożyczkową, nie jest firmą i nie publikuje na swojej www oferty. I jakby faktycznie było szukanie w regulaminach i dokumentach firm to by odnaleziono (ba… zaraz pod „ofertą”) taki zapis:

Zapis, że to nie jest wcale oferta ŁatwyKredyt.pl

a niżej w stopce jest klarowna informacja, że to nie jest firma pożyczkowa czyli nie jest to żadna instytucja finansowa (nie obraca żadnymi pieniędzmi klientów).

Jedna wpadka pokazuje jak postarano się z rankingiem

Czyli się nie postarano. Podano jako ofertę coś co ofertą wcale nie jest i nią nie miało być. Podano jako instytucję finansową stronę www pośrednika, właściwie nawet nie stronę bo strona jest przez „L” a nie przez „Ł” – podano to co napisane jest na logotypie.

Nawet nie zapaliła się lampka czerwona z powodu braku formularza informacyjnego…

Jak dla mnie, w mojej ocenie, Wonga powołując się na tak przygotowany ranking sama się też nie postarała. Mam podobne wrażenia jak w przypadku rankingu darmowych pożyczek, który wygrał Vivus i też Vivus go sponsorował.

Odnośniki i archiwa

Info, gdzie Wonga podaje, że wygrała ranking pożyczek:
https://www.wonga.pl/blog/ranking-pozyczek (archiwum: archive.org)

Post RP podpisany, że to ranking:

pieniadze.rp.pl (archiwum: archive.org)

info na LinkedIn

Podsumowanie

Konsumenci wybierają produkty na podstawie rankingów. To fakt. Po to są rankingi. Ubieranie pośrednika w szaty instytucji finansowej moim zdaniem świadczy o tym, że do rankingu RP się nie przyłożyła, że został napisany naprędce i to wszystko sprawia, że w żadne wyliczenia i oceny RP dać wiary nie mogę i nie mogę na nich polegać. Wspominano, że zapoznano się z regulaminami itp – no jednak nie za bardzo.

Co do samego faktu wygranej pożyczki na raty Wonga – OK, też bym się optował za miejscem I. To czego się czepiam to powoływanie się na coś tak słabo przygotowanego.

5 2 Głosy
Łączna ocena
Zapisz się
Powiadom o
guest
Ocena
Jak to oceniasz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowane
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
1 miesiąc temu
Ocena :
     

Gdyby chodziło o ranking samochodów to wyglądałby tak:

  1. Ford
  2. OTOmoto
  3. Audi
  4. AAA Auto
  5. Peugeot
  6. Komis u Leszka
  7. Citroen
  8. Tesla

a łatwykredyt.pl to jakieś forum kredytowe, duży zielony smok tam jest w logo

Piotr
Piotr
1 miesiąc temu
Ocena :
     

Dawaj Norbert kolejne takie posty. Polakom ciemnotę wciskają bo wiedzą że nikt tego nie zweryfikuje a chwalić się trzeba żeby pożyczki sprzedawać. Nieuczciwa konkurencja.

Zgłaszasz do UOKiK te rzeczy z Wongą u Vivusem