Strona główna » Pożyczki i chwilówki online – nowe opinie » Koniec FinAi (finai.pl, finai.com/pl/)? – wyłączenie marketu z kredytami online

Koniec FinAi (finai.pl, finai.com/pl/)? – wyłączenie marketu z kredytami online

finai.pl

Portal jest zablokowany. Nie można z niego korzystać. Po przejściu na adres internetowy finai.pl witrna nie ładuje się. To samo z finai.com. Konta użytkowników wygasły już 27 września 2019 roku. Obecnie nie ma dostępu do marketu. Sukcesu biznesowi nikt w branży nie wróżył. Największy konkurent Bankovo rozwija się dalej wprowadzając nowe produkty.

Witryna inicjuje ładowanie danych ze skryptów Google i Facebook, pobiera szczyptę danych z finai.com i na tym koniec. Startup FinAi działał na rynku 2017 roku. Jego początki były bardzo słabe. Portal nie wzbudzał zainteresowania. Szata graficzna mu w tym nie pomagała. Na portalu obok usług Marketplace (czyli sprzedaży kredytów online) funkcjonował blog. Informacje na nim podawane nie wzbudzały również zaufania. Od samego początku jakość startupu sygnowanego przez Krzysztofa Domareckiego (założyciel Seleny, produkcja i dystrybucja chemii budowlanej) była największą bolączką.

Sukcesu nikt nie wróżył

Zespół składający się z 40 osób. KnowHow na wysokim poziomie. Ogromna ilość zainwestowanych pieniędzy. Nic nie pomogło biznesowi. Model się nie sprawdził. Teraz Finai zmienia model biznesowy i szuka nowego inwestora branżowego (źródło: Rafał Czernik na Cashless).

Dlaczego sukcesu nie udało się osiągnąć? Dlaczego od początku nikt spoza FinAi tego nie wróżył? FinAi sam o sobie pisał tak:

„FinAi to pierwsza niezależna platforma online, pozwalająca na wzięcie kredytu bankowego bez wychodzenia z domu. Pośredniczymy pomiędzy bankami a Klientami, dzięki czemu osoby biorące kredyty za pośrednictwem FinAi otrzymują oferty dopasowane do swojej sytuacji finansowej. „

jest to podpis pod nagłówkiem „czym jest FinAi”. Pochodzi z ostatnio zarchiwizowanej przez web.archive.org wersji witryny :

https://web.archive.org/web/20190902144643/https://www.finai.pl/

archiwum wszystkich zrzutów witryny finai.pl od 2017 roku dostępne jest tu:

https://web.archive.org/web/*/finai.pl

nie ma pewności kto wymyślił ten slogan. Nie zgadzał się on ze stanem faktycznym ponieważ:

to nie pierwsza ani nie niezależna platforma pozwalająca wziąć kredyt bankowy bez wychodzenia z domu. Nie można być pierwszym w czymś na rynku wypełnionym po brzegi podobnymi usługami. Nie można być niezależnym jeśli zależy się od decyzji banków (czy współpracują czy nie, jakie wynagrodzenie przypisują, etc, itp., itd.).

Kredyt bez wychodzenia z domu można było wziąć już znacznie wcześniej (zobacz zestawienie). Pierwszy kredyt bankowy bez wychodzenia z domu sam brałem mniej więcej 5 lat temu w 2014 roku. Pierwszą internetową pożyczkę pozabankową bez wychodzenia z domu w 2012 roku (zobacz zestawienie). Korzystałem lata wcześniej przed powstaniem FinAi z platform pozwalających na to samo.

Co mówią serwery

finai.pl znajduje się na IP 51.144.123.209 (zobacz WHO IS) przypisanego do firmy Microsoft (zobacz hosting Azure Microsoft). Na wskazanym IP znajduje się tylko i wyłącznie jedna domena finai.pl

status domeny finai.pl można sprawdzić tu:

https://www.whois.com/whois/finai.pl

finai.com to już inna lokalizacja. IP finai.com to 104.47.164.119 (zobacz WHO IS). Również od Microsoft ale hosting jest tu współdzielony. Oznacza to, że na jednym serwerze znajdują się inne witryny. Przy hostingu współdzielonym nie ma isę wpływu na swoje sąsiedztwo, nie można go równeiż wcześniej sprawdzić.

domenakrajregionmiastowłaściciel IP
4transparency.comNetherlandsNorth HollandAmsterdamMicrosoft Corporation
a3software.comNetherlandsNorth HollandAmsterdamMicrosoft Corporation
accionmental.comNetherlandsNorth HollandAmsterdamMicrosoft Corporation
accionmental.esNetherlandsNorth HollandAmsterdamMicrosoft Corporation
accountingbees.comNetherlandsNorth HollandAmsterdamMicrosoft Corporation

stron jest więcej, obecnie jest ich 438 (źródło ViewDNS)

Bancovo zostaje

Największy konkurent FinAi portal Bankovo (zobacz stronę www) ma się świetnie. Właśnie wprowadził do swojej oferty Smartney (zobacz szczegóły w Faraon24), zobacz stronę www, zobacz ofertę na Bancovo). Bankovo to nie tylko banki ale również firmy pożyczkowe. Wcześniej wprowadzono tam ofertę Wonga (zobacz szczegół w Faraon24, zobacz stronę www, zobacz ofertę na Bancovo). To obecnie najlepsze pożyczki pozabankowe dostępne przez internet – sprawdź ich porównanie w Faraon24.

FinAi – problemy z pisownią

Abstrahując od problemów technicznych mam problem z pisownią. Chodzi o wielką literę „A” w logotypie. Logotyp to logo w formie pisanej. Tu chodzi o zestawienie w jedno słowo dwóch – „Fin” (cokolwiek związanego z finansami) oraz „Ai”(sztuczna inteligencja). Aby poprawnie napisać nazwę należy dwukrotnie na przestrzeni pięciu liter zastosować wielką literę. Na klawiaturze komputera wciskamy wtedy przycisk Shift. Przez to pisanie tego jednego słowa w poprawny sposób jest naprawdę niewygodne.

Z pisownią były też problemy na blogu FinAi. Czasem pojawiały się tam wpisy w swojej naturze mające ograniczoną trwałość aktualności informacji. Trwałość aktualności informacji to nic innego jak to czy dany wpis jest aktualny w czasie kiedy go czytamy. Brakowało dat pod wpisami. Same wpisy na blogu wyglądały jak przepisane z innych portali własnymi słowami bez dodatkowego wkładu.

Podsumowanie

Czy zmiana modelu biznesowego FinAi przyniesie spodziewane rezultaty – czyli rentowność przedsięwzięcia. Tego nie wiadomo. FinAi to był oklepany pomysł a z oklepanymi pomysłami jest tak, że jeśli robi się to samo co konkurencja już zrobiła należy zrobić to lepiej. FinAi wizualnie prezentowało się kiepsko. Zniechęcało to gro klientów. Wchodząc na Bankovo jest zupełnie inna „atmosfera” – od razu wiadomo co kliknąć, co zrobić – i działa to sprawnie. A nadto wprowadzanie całkiem konkurencyjnych do banków ofert teraz Smartney a wcześnie Wonga poprawia jakość świadczonych usług. Wcześniej klient odrzucony przez bank musiał sam szukać. Trafiał najczęściej na lichwę. Teraz od razu ma okazję skorzystać z alternatywy pozabankowej i przy tym trafić tylko na relatywnie tanie firmy.

ocena
[W sumie: 0 | srednia:0]

Dodaj komentarz / opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.