Faraon24 » Opinie » Wonga czy Smartney? Porównanie ofert szybkich pożyczek ratalnych.

Wonga czy Smartney? Porównanie ofert szybkich pożyczek ratalnych.

Oferty pozabankowych pożyczek ratalnych coraz częściej przypominają oferty bankowe. Rosną kwoty, wydłuża się liczba rat a oprocentowanie RRSO maleje. Wonga od lat z wielkimi sukcesami staje się coraz przyjaźniejsza alternatywą do banków. Smartney choć to pozabankowa firma pożyczkawa – jest częścią banku Oney. Smartney – część banku, Wonga – część KRUK S.A. czyli legendarnej firmy zarządzającej wierzytelnościami (windykacja). Porównaj oferty i sam zdecyduj, którą wybrać.

Porównanie ofert

Porónanie ofert
nazwaWongaSmartney
oprocentowanie0%10%
pierwsza pożyczkapłatnapłatna
okres3 – 60 miesięcy12 – 60 miesiący
przedział50 – 20000 zł1000 – 60000 zł
szybko online?tak1)tak
bez zaświadczeń?taktak
na dowód osobistytaktak
RRSOod 18,94%od 14,69%
wiek pożyczkobiorcyod 18 lat25 – 70 lat

Wonga i Smartney do kwoty 20tys zł są do siebie podobne. Smartney oferuje szerszy przedział do 60tys zł. Większości konsumentów będzie jednak wybierać kwoty i okresy z przedziału, który definiuje Wonga.

Obydwie są dostępne szybko online. Pożyczkobiorcy, którym zależy na szybkości procedury ponad wszystkimi innymi aspektami powinni wybrać pożyczki Wonga. 1) Jest tak szybka dzięki możliwości podpisania umowy przez pełnomocnika w siedzibie firmy.

Obydwie są udzielane bez zaświadczeń – dokładnie tak. Jedynym dokumentem jaki będzie potrzebny to dowód osobisty – dane z niego trzeba będzie przepisać we wniosku. Potwierdzanie regularności dochodów odbywa się poprzez połączenie z rachunkiem bankowym. Rozwiązanie to funkcjonuje bez żadnego problemu od wielu lat. Jest standardem. Przyspiesza procedowanie każdego wniosku, co bez automatyzacji trwało by od 6 godzin do 2 dni dłużej. Obecnie wystarczy czas liczony w sekundach i minutach.

RRSO obydwie pożyczki mają na bankowym poziomie. Co to oznacza dla pożyczkobiorcy? Oznacza to, że cena za korzystanie z kapitału firmy pożyczkowej będzie zbliżona do ceny jaką trzeba by za ten sam kapitał zapłacić w banku otrzymując kredyt gotówkowy (zobacz nasze kredyty gotówkowe).

Docelowa grupa wiekowa jest różna. Smartney celuje tylko w klientelę w wieku od 25 do 70 lat. Jest to całkiem standardowy przedział wieku w branży pozabankowej. Wonga podchodzi do kwestii wieku odmiennie. Jej usługi mogą być odbierane przez wszystkie pełnoletnie osoby zdolne do czynności prawnych tj. zawarcia umowy.

Smartney był wcześniej porównywany z pożyczkami Intratka. Porównanie pokazało jak odmienne potrafią być produkty z tego samego segmentu. Intratka jako typowo pozabankowa oferta przegrała. Pozabankowe oferty ratalne można coraz częściej porównywać z ratami z banków.

Uwaga na cenę zależną od oceny zdolności kredytowej

Każdy kredyt, niezależnie czy bankowy czy pozabankowy, musi być poparty zdolnością kredytową. Mniejszą lub większą ale bezwzględnie konieczną. Przy braku żadnych problemów finansowych i braku ewentualnych problemów ze spłatą wcześniejszych zobowiązań klient może liczyć na minimalne RRSO. Klienci z niską zdolnością kredytową muszą płacić więcej z powodu podwyższonego ryzyka braku całkowitej i terminowej spłaty.

Podsumowanie

Jeśli jesteś osobą w wieku 18-24 lat to wyborem może być tylko Wonga. Smartney mogą zainteresować się osoby w wieku powyżej 25 lat ale nie starsze niż 70 lat. Smartney ma tą przewagę, że jest częścią banku Oney, Wonga zaś to część KRUK S.A. tuza wierzytelności. Przynależność może mieć kluczowe znaczenie wśród klientów, którzy korzystali już wcześniej z usług pozabankowych i byli objęci procedurą windykacyjną. Smartney pożyczy więcej bo 60tys zł w porównaniu do 20tys zł pożyczki Wonga. Ma to mniejsze znaczenie ponieważ klienci wymagający dużych kwot >20tys zł będą sprawdzać kredyty gotówkowe w bankach i tylko w niektórych sytuacjach będą sprawdzać pozabankowe pożyczki ratalne – jeśli tak zrobią wybiorą najczęściej Smartney.

 

0 0 Głosy
Łączna ocena
Zapisz się
Powiadom o
guest
Ocena
Jak to oceniasz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments