Dotyczy rankingu pożyczek pozabankowych na raty. Nie mogłem przejść obojętnie obok tak popularnego rankingu. Widzą go codziennie tysiące osób (lub więcej – zakładam). Na miejscu 1. jest pośrednik czyli mix ofert od partnerów – chodzi o taRata, na miejscu 3. też pośrednik CreditYES (z Łotwy) w dodatku z jawnie fikcyjnymi opiniami na własnej stronie etc. Ehhh… pokażę szybko szczegóły.
(nie)Ranking wygląda tak:
Niżej jest jeszcze EKASSA – też DROGO.
taRata – to pośrednik, wśród partnerów ma wymienioną jedną firmę, która nie udziela pożyczek od lutego 2023 w ogóle pożyczek nie udziela. Wśród pozabankowych partnerów są też banki. To, że ranking ma dotyczyć pozabankowych wiemy ze wstępu:
…także pokazywanie RRSO 11,61% w ogóle nie dotyczy pożyczki pozabankowej (zobacz ranking Faraon24). Na swojej www taRata podaje, że maksymalne RRSO to 178,38% – trudno powiedzieć, skąd takie procenty. Patrząc po partnerach (tak na szybko) to maksymalne RRSO będzie 313,50% (ponieważ Wandoo). 11,61% może dotyczy kredytu gotówkowego (zobacz ranking Faraon24)
po pośredniku na miejscu 2. sklasyfikowana została bardzo droga pożyczka KredytOK.
kolejny pośrednik ma miejsce 3. – to CreditYES… za każdym razem kiedy widzę fikcyjne opinie robię się czerwony:
było to setki razy omawiane w Faraon24. Tak się nie robi konsumentom. Dodatkowo – kiedy chciałem znaleźć listę partnerów to okazało się, że jest o tym mowa w Polityce Prywatności ale po kliknięciu w link mam 404 – czyli nie ma takiej strony!:
klikam w to i mam:
dodam, że właścicielem serwisu jest Łotewska firma. W ogóle dane na tej stronie są mocno albo nieaktualne albo mają specjalnie wprowadzać w błąd. Sporo tego. Duży wpis by był.
Najtańsza pożyczka pozabankowa dopiero jest na miejscu 6.
Podsumowanie
Takich rankingów wyssanych z palca jest sporo. Wprowadzają konsumentów w błąd. Będziemy w Faraon24 o tym informować. Proponowanie zagranicznych pośredników z niejasnymi warunkami, fikcyjnymi opiniami, itp itd etc, podawanie, że mają lepsze warunki niż faktycznie najtańsze pożyczki – tak to nie powinno wyglądać.
Od 2005 roku specjalizuję się w finansach, zdobywając doświadczenie w pracy w bankach oraz instytucjach pożyczkowych. Jako programista z wykształcenia, z powodzeniem wdrożyłem wiele systemów w bankach, administracji państwowej oraz w sektorze prywatnym, w tym w korporacjach.
Przed rozpoczęciem kariery w finansach zajmowałem się wywiadem gospodarczym, zabezpieczeniami informacji cyfrowych i mienia oraz biometrią. Te różnorodne doświadczenia łączę, pracując jako informatyk śledczy co pozwala mi na kompleksowe podejście do zagadnień związanych z bezpieczeństwem i technologią.