Standardowy model zakłada sprawdzanie tak zwanych baz. Bazy te to po prostu rejestry dłużników.
Nazwa rejestry dłużników nie kojarzy się zbyt dobrze ale należy podkreślić na wstępie fakt, że jeśli posiada się jakikolwiek produkt kredytowy w banku, w SKOKu czy w firmie pozabankowej to jest się wprost dłużnikiem a druga strona jest wierzycielem. Także bazy dłużników to poprawne określenie. Podstawową bazą jest BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej. To co odróżnia BIK od innych baz (BIG: KRD, ERIF, InfoMonitor; ZBP, Credit Check, etc.) to przetwarzanie informacji nie tylko o nieobsługiwanych długach ale także o poprawnie spłacanych zobowiązaniach.
Dla większości osób zainteresowanych wyłącznie pozyskaniem pieniędzy z produktu dłużnego nie mających ani czasu ani chęci do zagłębiania się w formalno-prawne aspekty mówimy w skrócie o BAZACH.
Firmy pozabankowe w odróżnieniu od banków i SKOKów nie mają obowiązku sprawdzania w BIK swoich klientów ale mogą to robić. Nie wszystkie sprawdzają wprost BIK ponieważ można dokonać weryfikacji za pośrednictwem BIG lub ZBP (nie będziemy powielać wziąć co owe skróty oznaczają bo jeśli drogi czytelniku to czytasz to na pewno już wiesz). Istnieje szerokie spektrum dostępnych narzędzi do weryfikacji kontrahentów jak i wyznaczania w różny sposób i różnymi metodami zdolności kredytowej oraz ryzyka dla instytucji pozabankowej. Z punktu widzenia biznesu pożyczkobiorca (tudzież kredytobiorca – używać można zamiennie choć to formalnie co innego to w praktyce nie zauważysz różnicy) jest kontrahentem swojego pożyczkodawcy a po zawarciu umowy można nazywać się już dłużnikiem a stronę pozyskującą pieniądze wierzycielem.
Dlaczego pożyczki (nie) są dla zadłużonych?
Generalnie nie są dla zadłużonych ale istnieją rozwiązania poboczne określane ogólnie jako kredyty specjalne.
Jeśli drogi czytelniku zadajesz sobie to pytanie dlaczego zadłużeni nie dostają finansowanie to niestety oznacza, że zupełnie nie zrozumiałeś podstawowej materii rynku finansowego – nie martw się – większość ludzi ma całkowicie mylne pojęcie o tej sferze życia. Ujmując to jak najprościej tylko się da wygląda to tak:
brałeś kredyt/pożyczkę/chwilówkę – OK
spłaciłeś powyższe – OK
po spłacie chcesz pożyczyć ponownie – tym bardziej OK bo na ogół bankach i SKOKach możesz teraz pozyskać pieniądze taniej i więcej dzięki bazie BIK – widać tam poprawnie spłacone poprzednie długi i jesteś klientem bardziej wiarygodnym niż nowy klient
nie spłaciłeś i chcesz zadłużyć się ponownie – totalnie NIE OK – dzięki rejestrom dłużników inne firmy widzą, że nie wywiązywałeś się z poprzedniego długo zgodnie z zawartą umową toteż w naturalny sposób istnieją wątpliwości co do kolejnej umowy – teraz wpada się do grypy zwiększonego ryzyka.
(NIE)Dla zadłużonych czyli kredyty specjalne
Nazwa nie często już spotykana a chodzi o produkty finansowe pod zastaw. Zastaw to umowne zabezpieczenie, które zostaje przejęte przez wierzyciela w przypadku braku spłaty. Wśród uczciwych ofert jest to jedyna możliwa forma pozyskania finansowania poprzez kolejny dług.
Od razu warto dać bardzo dobrą choć znienawidzoną radę dla wszystkich, którzy mają problemy finansowe na tle pożyczek/kredytów/chwilówek:
- dodatkowa praca
- sprzedaż wartościowych przedmiotów
każde inne rozwiązanie a tym bardziej pożyczanie kolejnych pieniędzy prowadzi do pętli kredytowej. Nazwa pętla kredytowa jest bardzo trafna przez swoją dwuznaczność. Obydwa znaczenia są prawdziwe a są to:
pętla jako ciągłe pożyczanie i spłacanie poprzedniego zadłużenia nowymi długami
pętla jako pętla na szyi bo niestety ale trzeba to powiedzieć wprost – wiele notorycznych dłużników popada w depresję a od tego już bardzo krótka droga od fizycznego usiłowania odcięcia się od problemów w najbardziej z możliwych drastycznych i przykrych sposobów.
Niestety – pierwsza pętla zbyt często prowadzi do drugiej aby to pominąć. Takie są fakty poparte statystyką. Oczywiście żadne instytucje finansowe po pozyskaniu wiedzy o śmierci klienta na tle długów nie będzie o tym informować ale jako autor jako pracownik wielu takich instytucji widział zbyt wiele takich przypadków. M.in. dlatego też powstał cały dział opinii informujący o technikach stosowanych przez instytucje finansowe.
Co pod zastaw?
W zależności od danej grupy instytucji finansowych pod zastaw można dać różne rzeczy:
W banku, w SKOKu
Banki i skoki przy produktach gotówkowych akceptują wyłącznie zastaw hipoteczny – czyli musisz mieć nieruchomość niezadłużoną z księgą wieczystą – nie może być już innych zastawów (np. kupiona na kredyt hipoteczny lub już jest pożyczka hipoteczna) ani żadnych roszczeń prawnych od innych osób lub podmiotów (np. niejasna sytuacja spadkowa, w KW są miejsca na takie wpisy).
Jeśli potrzebujemy kredytu samochodowego to zastawem jest sam pojazd. Polega to na cesji czyli przejścia praw. W przypadku braku spłaty w skrócie tracisz pojazd i kropka. Na ogół kropka bo czasem można odzyskać część już zapłaconych rat ale też nie można się łudzić, że wierzyciel nie będzie chciał dla siebie jak najwięcej. To złożony proces.
W lombardzie
Pod zastaw można dać wszystko co wartościowe. Lombardy jak się utarło przez lata, prawdziwie i po części nieprawdziwie, nie zajmują się głównie przyjmowaniem przedmiotów „lewych” ale na ogół polega to na zastawianiu czegoś co można sprzedać. Tu od razu rada – jeśli nie potrzebujesz koniecznie tego co planujesz zastawić to sam to sprzedaj chociażby na aukcjach internetowych bo dzięki temu będziesz mieć co najmniej 20% (a częściej ponad 50%) więcej pieniędzy niż zaoferuje lombard.
W firmie pożyczkowej
Furorę robią pożyczki auta, którym można nadal jeździć. Polega to na podobnej zasadzie co kredyty samochodowe z banków tylko, że pożyczka jest na pojazd już kupiony i oczywiście musi być wolny od zajęć.
Kredyty specjalne dla zadłużonych
W banku i SKOKu nawet jeśli dysponujesz zastawem hipotecznym to Twój BIK musi być pozytywny. Inne rejestr też będą sprawdzone ale może pojawić się oferta spłaty tych zadłużeń automatem z udzielonej pożyczki pod zastaw.
W Lombardzie nikogo nie będzie interesowało zadłużenie klienta – jest zastaw, jest umowa. Zasady są proste i umowy na ogół też są bardzo proste.
W firmie pozabankowej pod zastaw auta z założenia kieruje się oferty do osób zadłużonych choć często nie jest to opisane wprost. Przeważnie wartość udzielonej kwoty nie może przekraczać 60% wartości zastawianego pojazdu ale też na ogół w przypadku braku spłaty możemy zapomnieć o odsysaniu wpłaconych rat bo pojazd zostanie sprzedany za jak najniższą cenę aby jak najszybciej zrealizować wierzytelność – ale – dalej może być już sprzedany po wyższej cenie i dzięki temu z jednej strony ominie się przepisy dotyczące kredytów konsumenckich a z drugiej strony ominie się umowę z klientem w celu pozyskania jak największej ilości pieniędzy z jednej niespłaconej umowy. Trzeba podkreślić, że produkty pod zastaw często nastawione są właśnie na przejęcie zastawu ponieważ zysk z takiego zabiegu potencjalnie jest wyższy.
Od 2005 roku specjalizuję się w finansach, zdobywając doświadczenie w pracy w bankach oraz instytucjach pożyczkowych. Jako programista z wykształcenia, z powodzeniem wdrożyłem wiele systemów w bankach, administracji państwowej oraz w sektorze prywatnym, w tym w korporacjach.
Przed rozpoczęciem kariery w finansach zajmowałem się wywiadem gospodarczym, zabezpieczeniami informacji cyfrowych i mienia oraz biometrią. Te różnorodne doświadczenia łączę, pracując jako informatyk śledczy co pozwala mi na kompleksowe podejście do zagadnień związanych z bezpieczeństwem i technologią.