Faraon24 » Opinie » Alior Bank – nowe 3 wersje pożyczek internetowych na raty. 5000 zł bez zaświadczeń, 70.000 na selfie, 200.000 telefonicznie-internetowo.

Alior Bank – nowe 3 wersje pożyczek internetowych na raty. 5000 zł bez zaświadczeń, 70.000 na selfie, 200.000 telefonicznie-internetowo.

Pożyczki Alior Bank

W naszym zestawieniu ratalnych jako jeden z pierwszych obok szybkich pozabankowych pożyczek pojawił się kredyty gotówkowe Alior Banku. Jego 3 wersje są już tak szybkie, że można z nich korzystać tak sprawnie jak z o wiele droższych pożyczek pozabankowych. Sprawdzam i porównuje jak mają się do siebie te trzy kredyty, który tańszy, który szybszy, który bez zaświadczeń.

Alior Bank

Mamy tu trzy możliwości:

Różnice są duże i mało intuicyjne.

i na każdej też różne informacje podane, nie zawsze wykluczające się ale mogące wprowadzić szum informacyjny (zobacz Wikipedia – szum informacyjny oraz Marek Kęsy wydawnictwo UR 2018 – ISSN 2080-9069, ISSN 2450-9221 online – chaos informacyjny). Technologia przekazu informacji jest obecnie tak rozwinięta, że nadmierne stosowanie technik audio-wizualnych może przynieść  efekt przeciwny do zamierzonego i powstać może właśnie szum lub chaos informacyjny.

Pożyczka na klik

Jest to pożyczka bez zaświadczeń do 5000 zł do 10 lat (czyli do 120 miesięcznych rat). Oferta jest dla nowych i obecnych klientów. Konta nie trzeba w Alior Banku posiadać. Tożsamość weryfikuje się przelewem 1 zł z konta na które ma zostać przelana pożyczka. Konto to oczywiście musi należeć do klienta a nie innej osoby. RRSO (Wikipedia) reprezentatywne to 7,43%. Tu szum informacyjny to przede wszystkim podanie, że proces odbywa się bez zaświadczeń a chwilę niżej mamy pole ważnych dokumentów, z których pobieramy wzór zaświadczenia aby wypełnił go dział kadr u naszego pracodawcy. Konto nie jest wymagane.

Pożyczka z mikrokosztami

Jest to już omawiana wcześniej pożyczka za 6 zł za każde 1000 zł. Od lipca ubiegłego roku zasady się nie zmienimy. Nadal mamy do 70 000 zł na okres od 4 do 5 lat, weryfikację  selfie, RRSO reprezentatywne wzrosło o 0,27 p.p. (Wikipedia – punkt procentowy) do 13,65% co jest nadal niskim poziomem w relacji do konkurencji internetowej. Konto będzie wymagane.

Pożyczka internetowa

Tu jest właśnie esencja szumu informacyjnego ponieważ poprzednie pożyczki na klik i z mikrokosztami są internetowymi pożyczkami ale w przypadku tej bardziej pasowałaby nazwa pożyczka telefoniczna ponieważ wypełniamy formularz kontaktowy (to nie jest jeszcze wniosek kredytowy) i czekamy na kontakt doradcy z Alior Banku. Natomiast kwota jest największym kredytem gotówkowym przewidzianym przez Bank czyli do 200 000 zł (zobacz zestawienie największych kredytów przygotowane przez Jerzego Mendykę – porównywany Citi handlowy jest na ostatnim miejscu z maksymalną kwotą 150 000 zł). Konto będzie wymagane.

Alior Bank – podsumowanie trzech opcji pożyczek

Podsumowanie pożyczek Alior Banku
  klikmikrokosztyinternetowa
RRSO rep.7,43%13,65%11,76%
Kwota maks.5000 zł70 000 zł200 000 zł
wymagane kontonietaktak
procesonlinetelefon + selfietelefon

W najbliższym okresie można spodziewać się chwilowych perturbacji w ofertach ale z nastawieniem na obniżkę kosztów z uwagi na niedawne (30 grudzień 2020) zatwierdzenie Drugiego Programu Emisji Bankowych Papierów Wartościowych przez Komisję Nadzoru Finansowego stosownie do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady EU numer 2017/1129. Kluczowa dla oceny, że koszty powinny być niższe jest ta część rozporządzenia:

w celu zagwarantowania skutecznej weryfikacji i zatwierdzania prospektów jednakowo w interesie emitentów, inwestorów, uczestników rynku i rynków”

Klienci detaliczni są uczestnikami rynku, Alior Bank emitując papiery wartościowe zdobywa dodatkowy kapitał wymagany do udzielanie pożyczek – może teraz ich udzielać więcej i po niższej cenie. Wspomniane wcześnie podniesienie o 0,27 p.p. wartości RRSO reprezentatywnego (modelowego) jest minimalne i w perspektywie ponad już 3 kwartałów od ostatniej aktualizacji wartość można tą uznać za wskaźnik stabilizujący co popiera częściowo raport Narodowego Banku Polskiego oceniający – Ocena skutków pandemii COVID–19 z grudnia 2020 (pod kierownictwem Olgi Szczepańskiej):

„Mimo spodziewanej wysokiej skali strat finansowych, większość banków posiadałaby wystarczające nadwyżki kapitału, żeby zaabsorbować straty (na poziomie wynikającym z wyników analizy) i rozwijać akcję kredytową”

Alior Bank nie dość, że nie poniósł spodziewanych strat to zyskał dodatkowy kapitał przez Drugi Program Emisji Papierów Wartościowych. Może to też przyczynić się do zwiększenia wysokości największego kredytu na poziom przekraczający 200 000 zł. Dochodzi jeszcze nowe uczestnictwo Alior Banku w programie rządowym Czyste Powietrze.

Podsumowanie

Trzy różne wersje pożyczek na raty Alior Banku na klik, z mikrokosztami i internetowa (właściwie telefoniczno-internetowa) wyróżniają się na tle pozostałych ratalnych pozabankowych. Na szczęście wyróżnienie jest in plus. Ta na klik do 5000 zł jest bez zaświadczeń i 100% online z weryfikacją 1 zł, ta z mikrokosztami też trudna nie jest ale taka kwota to już wymaga potwierdzenia dochodów a do weryfikacji tożsamości dodatkowo potrzebne będzie selfie z dowodem osobistym i założenie konta. Chcąc pożyczyć największy kredyt gotówkowy 200.000 zł trzeba już nie tylko zweryfikować tożsamość, założyć konto, potwierdzić dochody ale jeszcze telefonicznie wszystko potwierdzić – duża kwota to duże wymagania. Koszty należą do tych niskich, RRSO reprezentatywne startuje od 7,43% i kończy się na 13,65%. Co ciekawe najtańsza pożyczka to na najszybsza bez zaświadczeń, ta średnia jest najdroższa a największy kredyt ze średnim kosztem 11,76%. Alior Bank działa aktywnie na polu finansowym i można spodziewać się nawet obniżek cen. Przez 3 kwartały koszt reprezentatywny z RRSO podniósł się tylko o 0,27 p.p. a dzięki emisji w Drugim Programie Bankowych Papierów Wartościowych Alior Bank ma jeszcze więcej kapitału na udzielanie pożyczek.

0 0 Głosy
Łączna ocena
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments