Najpierw zajrzałem oczywiście do Google aby sprawdzić co pojawi się kiedy wpiszę „Vivus jakie bazy” – i tu zaskoczenie bo naprawdę spodziewałem się od razu dostać klarowną informację. Bo ręcznie to sprawdziłem dosłownie w 10 sekund i już wiem – zaraz poniżej będzie lista. Natomiast temat wymaga nieco omówienia – kilka zdań w Faraon24 żebyście nie musieli tracić czasu na co najmniej nieaktualne informacje i nudne lanie wody żeby tylko napisać jak najwięcej słów kluczowych (SIC).
Ważne: pomiędzy wymienionymi bazami są łączniki „lub/i” – oznacza to, a bardziej nie oznacza, że Vivus sprawdzi wszystkie wymienione bazy.
BIG InfoMonitor – tego nie pominie, to obok BIK (też sprawdzi) najważniejsza baza. Będzie też obligatoryjne sprawdzenie w bazie Związku Banków Polskich rejestru „Dokumenty Zastrzeżone”.
Vivus sprawdzać może następujące bazy:
1) Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.(w tym w bazie pod nazwą „Konsument” prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej S.A oraz bazie pod nazwą „Bankowy Rejestr” prowadzonej przez Związek Banków Polskich)
lub/i
2) Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
lub/i
3) ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
lub/i
4) Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
i
5) Związek Banków Polskich System „Dokumenty Zastrzeżone”,
lub/i
6) w ramach Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej prowadzonej przez CRiF sp. z o.o.,
7) a także w bazie prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej S.A. z siedzibą w Warszawie.
Informacje znajdują się w Formularzu Informacyjnym. Tak go znajdziesz na stronie vivus.pl:
Ta wielka czerwona strzałka wskazuje miejsce gdzie trzeba kliknąć (lub nacisnąć jeśli używasz palca). Pojawi się dokument – nie ma do niego bezpośredniego linku – pojawi się okno. Przechodzimy do punktu 4. pt. 'Ważne Informacje” i niżej mamy „Sprawdzenie w bazach” – i tam są podane te bazy.
We wszystkich podobnych pożyczkach działa to tak samo – trzeba znaleźć link „formularz informacyjny” i przejść do części „Sprawdzenie w bazach” – w zależności od firmy może to być inaczej nazwane ale zawsze będzie to tak samo łatwo znaleźć.
W ostatnim moim wpisie o Rodzinnych Pożyczkach też powinna być takie info ponieważ tam czasem jest trochę inaczej – mianowicie mam wprawdzie ten link do formularza ale w mojej przeglądarce Firefox czcionka jest BIAŁA – natomiast w Chrome jest już OK na Czarno.
Przywołałem Rodzinne Pożyczki bo są trochę podobne do Vivus pod względem okresu – ale dotyczy to tylko stałych klientów. Podobieństwo to okres 61 dni, natomiast co do ceny to nie ma co porównywać – Vivus jest bezpłatny dla nowego klienta a Rodzinne Pożyczki już kosztują – ale co ciekawe – mniej niż LendOn (tu Norbert porównywał Vivus i LendOn – wskazał co jest podobne a co niepodobne).
Podsumowanie
Spodziewaj się, że Vivus zawsze sprawdzi BIG InfoMonitor (można pisać z małej „Monitor” – wiem – ale tak wygląda czytelniej), BIK oraz rejestr ZBP „Dokumenty Zastrzeżone” (co jest oczywiste). Dodatkowo – ale nie koniecznie – może sprawdzić KRD, ERIF i Platformę wymiany Informacji Pożyczkowej CRiF.
To co ważne w Vivus – wielu innych podobnych pożyczkach – to to jak są podawane te informacje – są łączniki „lub/i” – to właśnie oznacza, że może ale nie musi. A jak jest na końcu w pkt 7) napisane „a także” – to właśnie znaczy, że BIK zawsze sprawdzi. Liczy się każde słowo, każda kropka, każdy przecinek i każde „lub” oraz każde „i” – czytajcie wszystkie dokumenty z uwagą. Spłacajcie w terminie a najlepiej w ogóle nie pożyczać co zawsze podkreślam – ale jak już trzeba to sprawdzajcie wszystko dokładnie.