Strona główna » Rozgryzamy finanse przez internet » Ogłoszenia pożyczkowe – uważaj gdzie klikasz i co komu wysyłasz

Ogłoszenia pożyczkowe – uważaj gdzie klikasz i co komu wysyłasz

Ostatni tydzień spędziłem totalnie w internecie przy ogłoszeniach pożyczkowych. Klikałem i odpowiadałem na wszystkie wzbudzające podejrzenia ogłoszenia pożyczkowe znalezione na internetowych portalach ogłoszeniowych. Pierwotny duży raport zastępuje krótkim nietechnicznym wpisem (wyjaśnienie niżej). Chcesz wiedzieć jakiego typu ogłoszenia są (złym) standardem, gdzie nie klikać i czego iu komu nie wysyłać? – czytaj dalej.

Ogłoszenia pożyczkowe

 

Wiadomo czym są portale ogłoszeniowe, każdy z nich korzystał, korzysta lub na pewno będzie korzystał (pewność oczywiście statystyczna dla ogółu społeczeństwa). Większość ogłoszeń, które się tam znajdują pochodzi od prawdziwych osób zainteresowanych dokładnie tym co ogłaszają. Problem jest w tym, że platformy ogłoszeniowe z powodu swojej popularności i dostępności są wspaniałym miejscem do działań naciągaczy.

Ogłoszenia na które odpowiadałem można znaleźć tu:

https://www.gumtree.pl/s-szybka+pozyczka/v1q0p1
zrzut: https://faraon24.pl/images/ogloszenia-gumtree.jpg

https://olx.pl/oferty/q-szybka-po%C5%BCyczka/
zrzut: https://faraon24.pl/images/ogloszenia-olx.jpg

http://www.oglaszamy24.pl/ogloszenia/uslugi-i-firmy/finanse/
zrzut:
https://faraon24.pl/images/ogloszenia-oglaszamy24.jpg
(tego portalu unikaj bo możesz mieć problemy z władzami!)

Dużo zostało już usuniętych ale część nadal „kusi” a nowe, świeże przybywają.

Tylko część to prawdziwe unikalne usługi. Określenie unikalne usługi jest ważne ponieważ nawet separując te ogłoszenia dążące do wyłudzenia to pozostaje ogromna ilość ogłoszeń zachęcających do wypełniania wniosków rzekomo pożyczkowych a tak naprawdę dane osobowe trafiających do popularnych firm pożyczkowych i paru banków, które uczestniczą w systemach partnerskich. Dane osobowe mogą trafić również dalej do innych naciągaczy, którzy często podszywają się pod „prywatnych inwestorów”.

Wpis miał być bardzo techniczny – niemniej jednak arbitralnie uznałem, że to bez sensu – lepiej dać ogólny pogląd na jakość ogłoszeń niż stworzyć wrażenie, że tylko te konkretne wymienione i opisane są fikcyjne i wymagają unikania. Wolę przekonać, że za dużą (zbyt dużą aby o tym nie pisać) częścią ogłoszeń może kryć się Twoja strata finansowa – musisz być czujny.

Unikalne usługi

Unikalna usługa to taka usługa, z które wcześniej nie korzystaliśmy, jest różna od tych, które znamy, nie powiela się, nie jest usługą pośrednią przed kolejnymi usługami. 

W Faraon24 jest kilka prospektów informacyjnych ze stronami prowadzącymi „dalej w nieznane” – oznaczamy je jako „nie polecamy” lub „nie bierz”. Znajdują się tam ze względy na występowanie w innych uznanych za wiarygodne zestawienia i są dość popularne.

Najprostszy przykład

W ogłoszeniu znajduje się adres www strony, na która należy się skierować i w której należy wypełnić wniosek. Pod tym adresem jest zestawienie np. chwilówek z systemów partnerskich – i tu już nie ma unikalności ponieważ te zestawienia są dostępne powszechnie i występują w nich te same firmy z tymi samymi usługami. Najwięcej pożyczek bo ponad 150 sztuk (z oczekującymi ponad 170) jest w zestawieniu pożyczek online Faraon24 – zestawienie jest unikalne, nie występuje ono w żadnym innym miejscu.

Trafisz też na Nigerian Scam

Nigerian Scam poznasz po tym, że jest pisany tak zwaną łamaną polszczyzną. Wynika to z tego, że po drugiej stronie komputera siedzi obcokrajowiec (z Afryki przeważnie, trafiłem też na Czechy i Rosję).

Wnioski rzekomo pożyczkowe

Zostajesz poproszony o wypełnienie krótkiego formularza pożyczkowego, który ma być wnioskiem. Wypełniasz, zgadzasz się „kwadracikami” na regulaminy (których jak się domyślam nie przeczytałeś i nie zrozumiałeś), zgadzasz się na inne rzeczy, następnie wysyłasz. W większości ogłoszeń prowadzących do takich formularzy chodzi o wykorzystanie Twoich danych osobowych do:

  • dalszego marketingu internetowo – telefonicznego
  • przekazania „prywatnemu inwestorowi”
  • dalszej odsprzedaży
  • wmanipulowania w różnego rodzaju opłaty, przedpłaty, prowizje itp. itd.

Jeśli przez internet przesyłasz swój dowód osobisty (skan, dane z niego), może nawet inne dokumenty (znam różne kombinacje i wariacje) – to możesz w przyszłości dowiedzieć się, że masz rachunek bankowy w innym (często egzotycznym) kraju, masz pożyczkę pozabankową do spłacenia a nawet kredyt w banku i wiele innych nieprzyjemnych spraw do załatwienia (często bardzo trudnych do odkręcenia a kosztujących $).

Marketing internetowo – telefoniczny

Wprowadzasz swój adres email, swój numer telefonu – czego można się spodziewać? np. sporo spamu w skrzynce email, paru telefonów od różnych firm choć najczęściej odbierałem telefony od firmy Provident (zobacz prospekt informacyjny Provident, zobacz stronę www). Około półtora roku temu dobrym przykład był we wpisie Pożyczka 8000 zł na dowód? TopPozyczki.pl to strata czasu, chyba że chcesz komuś zapychać internetową skrzynkę pocztową.

Prywatny inwestor

Tyczy się to wszystkich chętnych na pożyczki z niespłacanym zadłużeniem ujawnionym w BIK i innych rejestrach zadłużonych, wszystkich osób, które nie mają szansy na kredyt w banku z przeróżnych powodów oraz wszystkich tych, którzy wierzą w to, że prywatna pożyczka może być tańsza i łatwiejsza niż w banku.

Nie neguje wszystkich – oczywiście istnieją prywatni inwestorzy pożyczający prawdziwą gotówkę osobom z potężnym zadłużeniem – ba, mogą to być nawet bardzo duże kwoty idące w setki tysięcy lub nawet miliony złotych. Ale do dużej kwoty zabezpieczenia potrzebujesz – najlepszym jest zastaw hipoteczny na nieruchomości – Twojej lub osoby trzeciej, która się na to zgodzi. Na zastawie hipotecznym prywatny inwestor może bardzo dużo zarobić, a że spodziewać się regularnego spłacania pożyczki raczej nie będzie (bo przecież klient od dawna nie spłaca swoich długów) to chętniej skłania się ku perspektywie przejęcia nieruchomości. W końcu pożyczka stanowiła tylko małą część zabezpieczenia a dodatkowe koszty takich pożyczek potrafią bardzo legalnie bardzo szybko i bardzo mocno rosnąć. Bardzo legalnie nawet po ostatnich zmianach w prawie.

Jeśli naprawdę liczysz, że jakiś anioł miłosierdzia będzie swoje własne pieniądze pożyczał osobom, które zgłosiły się do niego bo nie spłacają swoich kredytów bo nie mają z czego – to naprawdę jesteś doskonałym klientem dla takiego biznesu. Jeśli nic od Ciebie nie chce to ok, jeśli doskonale rozumiesz umowę to też ok (ale poczytaj jeszcze ją parę razy przed podpisem) – ale tak wspaniale to często się nie przydarza.

Oczywiście istnieją uczciwe pożyczki społecznościowe.

Wmanipulowanie i dalsza odsprzedaż – czyli cuda dla zadłużonych

Było o tym dziesiątki wpisów, cały dział Opinie Faraon24 – teraz mamy opcję “szukaj” aby można łatwo znaleść opisane wcześniej cuda – polecam.

Można wpisać np. frazę “uwaga” i wyświetli się szybko takie okno:

Manipulacja i odsprzedaż danych osobowych - wyszukiwanie

 

Manipulacja i odsprzedaż danych osobowych – wyszukiwanie

Dalsza odsprzedaż nie musi koniecznie mieć monetarnego wymiary (czyli pieniądze za dane) – może to być wymiana danych pomiędzy różnymi osobami czy podmiotami.

Zapamiętaj: jedyną droga do wyjścia z długów jest praca zarobkowa (ewentualnie wygrana, spadek, znaleźne itp. itd.) i w spłacanie zobowiązań. Pożyczki dla zadłużonych to tylko półśrodek, odwlekanie spłaty w czasie (co może oczywiście być celem samym w sobie), tak samo rolowanie / konsolidacja długu.

Podsumowanie

Jak zawsze – lepiej żyje się bez długu – niemniej jednak jeśli już doszło do tego, że pożyczki szukasz na ogłoszeniach internetowych to sprawdzaj wszystko kilkakrotnie – dwa razy to zdecydowanie zbyt mało. Ogłoszenia oferujące pożyczki a nie mające z nimi nic wspólnego to standard – powodem są jak zawsze Twoje pieniądze – tak Twoje. W ogłoszeniach mało jest unikalnych usług, dużo jest spamu, marketingu przez internet (po odsprzedaży) i przez telefon, zdarzają się prywatni inwestorzy (ale to też spore ryzyko) i niestety zbyt często zdarzają się bezczelne próby wmanipulowania w przeróżne pomysłowe cuda omawiane w Faraon24 już od 2014 roku.

ocena
[W sumie: 1 | srednia:5]

Dodaj komentarz / opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.