Coraz częściej pojawiają się pytania o to kiedy i w jaki sposób będzie prowadzona windykacja w przypadku opóźnienia ze spłatą. Zwiększona częstotliwość tych pytań powodowana jest niepewną sytuacją finansową polskich gospodarstw domowych powodowaną głównie inflacją i niepewnością na rynku pracy.
Czy jeśli spodziewam, że mogę być windykowany to czy pożyczka ma sens?
Co do zasady pożyczka musi być spłacona w całości ze wszystkim kosztami należnymi pożyczkodawcy jako wynagrodzenie i inne opłaty. Dobrze jest znać zasady windykacji pożyczek ale jeszcze lepiej kiedy nie będzie windykacja nas dotyczyć.
Kiedy windykacja nas dotyczy?
- opóźnienie z płatnością raty
- opóźnienie w spłacie całości chwilówki
Pamiętaj! Pozabankowe firmy bardzo szybko wszczynają procedurę windykacyjną.
Czego obawiacie się w windykacji?
- windykacja terenowa
- chodzenie po sąsiadach
- naklejki z informacją „tu mieszka dłużnik”
- telefony do pracodawcy
- windykacja miękka
- częste monity listowne, SMS
- częste telefony z działu windykacji
- informacje o konsekwencjach, które mają charakter gróźb (tak są odbierane)
Wymienione elementy windykacji terenowej są zabronione co jednak nie powstrzymuje niektórych firm od stosowania tak twardych metod. Windykacja miękka to po prostu formalność, nie można traktować jej jako groźby ale dążenie do polubownego wypełnienia umowy pożyczkowej.
Od 2005 roku specjalizuję się w finansach, zdobywając doświadczenie w pracy w bankach oraz instytucjach pożyczkowych. Jako programista z wykształcenia, z powodzeniem wdrożyłem wiele systemów w bankach, administracji państwowej oraz w sektorze prywatnym, w tym w korporacjach.
Przed rozpoczęciem kariery w finansach zajmowałem się wywiadem gospodarczym, zabezpieczeniami informacji cyfrowych i mienia oraz biometrią. Te różnorodne doświadczenia łączę, pracując jako informatyk śledczy co pozwala mi na kompleksowe podejście do zagadnień związanych z bezpieczeństwem i technologią.