UOKiK i Faraon24 ostrzegają! Większość nowych ostrzeżeń konsumenckich UOKiK to stare sprawy z Faraon24

Urząd wziął pod lupę łatwe pożyczki analizowane wcześniej przez Faraon24. Nowe komunikaty o łamaniu praw konsumentów traktują o pożyczkach poddanych analizie na łamach portalu. Dzięki przepisom zawartym w Art. 73a. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2015 r.,  poz. 184 ze zm. prezes UOKiK może oficjalnie wykonywać zadania, które są stałą kompetencją Faraon24. Robi to powoli ale robi. Archiwum ostrzeżeń trudno odnaleźć a zauważalny ruch w działalności UOKiK dało się zauważyć dopiero od początku 2017 roku.

W Faraon24 nazywa się to „opinie” i może mieć konstrukcję zupełnie dowolną, w UOKiK nazywa się to „ostrzeżenia konsumenckie” i jest dobrze uregulowane w przepisach prawa a teraz za czasów „dobrej zmiany” widać, że jest realizowane. Nie odmawiam zasług poprzednim prezesom za czasów ex Polsko-języcznych rządów bo ich po prostu nie znam, możliwe, że za mało starałem się rozumieć opieszałość i wręcz leniwość urzędu lata wstecz. Bez zbędnego lania wody – na dowód nagannych praktyk przedstawiam dane, zrzuty, czasem dokumenty oryginalne i treści rozmów z przestępcami. Stwierdzenie czy dany biznes działa dla społeczeństwa a nie przeciw niemu jest proste a UOKiK po paru latach od podania dowodów wydaje ostrzeżenia.

Dlatego właśnie ważne jest wydawanie ostrzeżeń jakkolwiek by się nie nazywały, opinie, oceny, alerty – to szczegóły formy – to co najważniejsze to dobro uczciwych ludzi, którzy de facto tworzą cywilizację. Nieuczciwi spowalniają ogólny postęp i naturalnym jest prawo do ich tępienia (tfu – „opiniowania”).

Sądzę, że warto dodać, że miesiąc bez pogróżek słanych na maila i innymi kanałami do Faraon24 przez anonimowych „biznesmenów” to miesiąc stracony – czasem bywa, że faktycznie nikt mi nie grozi przez 2 miesiące a potem następnego miesiąca 4-5 różnych przypadków. Ponad 70 pism od prawników i rzekomych prawników w sumie (tak tak, wiem wiem) z różnymi żądaniami (niektórzy od razu chcieli przelewy z odszkodowaniami – ich traktuje specjalnie i długo pamiętam). Długo mógłbym wynajdywać podobne różności (czy to oksymoron?) przeglądając wyłącznie skrzynkę Faraon24. Była raz nawet sprawa, że firma, która działała nielegalnie z rażącym naruszeniem przepisów próbowała zaangażować Policję – efekt – delikatnie ujmując – działalności nie ma, pieniędzy nie ma, wszystko przepadło.

Podam szybko sytuacje, które (nawet prawnie) mogą być uczciwe (teoretycznie!):

Wpłata pieniędzy przed otrzymaniem pożyczki – to możliwe ale nigdy tego nie rób bo prędzej trafisz 2x z rzędu w totolotka – za każdym innym razem po wpłacie kontakt się urywa lub pojawia się nowa opłata – bo skoro „jeleń” już 1x wpłacił to może wpłacić ponownie.

Potwierdzenie złożenia wniosku poprzez SMS premium – najczęściej spotyka się SMS za 30,70 zł (z VAT), często pojawia się konieczność drugiego SMS w celu sprawdzenia statusu wniosku. Głęboko w regulaminach najczęściej jest zapis mówiący o tym, że to wcale nie są wnioski pożyczkowe – ot takie niedomówienie. Wrażenie konsumenta jest jednoznaczne, kasa płynie.

Konieczność założenia nowego konta przed udzieleniem pożyczki – podsuwa się link partnerski z zarobkowych systemów internetowych do założenia nowego konta bankowego, na które ma zostać przelana pożyczka, wyłudzający otrzymuje prowizje za pozyskanie klienta dla banku bo ten otworzył przez internet rachunek a temat pożyczki znika, tak samo jak pożyczkodawca. Większość programów partnerskich dzięki Faraon24 zna tę metodę, niektóre ją tolerują (tak tak, wiem wiem), niektóre natychmiast banują za każdym zgłoszeniem (brawo!).

Składanie wniosku poprzez płatną infolinię – najczęściej jest to 7,69 zł (z VAT) za minutę połączenia. Rozmowy są przeciągane dla maksymalizacji czasu połączenia. Od czasu pierwszego raportu o takich praktykach nigdy nie dostałem wiarygodnego potwierdzenia, że ktokolwiek dostał pożyczkę (było za to podszywanie się pod zadowolonych klientów).

Podsumowanie

Metod biznesów udostępniających online pozabankowe pożyczki jest wiele. Większość jest uczciwa i polega na prowadzeniu legalnego zarejestrowanego biznesu płacącego podatki z jednej strony i będącym fair wobec pożyczkobiorców z drugiej strony. Problem pojawia się kiedy nawet te źródła pozabankowe się wyczerpały i trwają poszukiwania czegoś alternatywnego. Wtedy trafia się na takie biznesy mnogo opisane na łamach portalu. Gratulacje dla UOKiK za zwiększoną aktywność, w końcu wszystko było podane na tacy.