Zestawienie » Opinie » Pożyczki internetowe z forum O2 – wynik analizy dziesiątek ofert

Pożyczki internetowe z forum O2 – wynik analizy dziesiątek ofert

To stary jak świat numer z pożyczkami bez zaświadczeń na forach internetowych. Wszystko polega na wklejaniu pod prawdziwymi zapytaniami ofert z prowizyjnych systemów partnerskich. Mniejsza z tym, że traci się swój czas, groźniejsze jest to, że jest tam wiele ofert pożyczek zamieszczanych przez nieweryfikowane osoby i podmioty. Internauci tracą czas oraz pieniądze i mają nierzadko problemy z prawem a beneficjenci wyświetleń z forum O2 zacierają ręce!

forum.o2.pl

Pożyczki bez zaświadczeń to główny towar parabanków. Towar gorący bo grupa docelowa jest zdesperowana. Jeśli jesteś w BIK-u a tym bardziej jeśli nie masz “legalnej” pracy to nie masz szansy na normalny kredyt w banku. W tym momencie do akcji wkraczają Ci, którzy żerują na nieszczęściu innych. Jest ich bardzo dużo a można przekonać się o tym wchodząc w dział „bankowość i usługi finansowe” na forum O2.

Prostym kliknięciem wchodzimy w ogłoszenia pożyczki bez zaświadczeń na O2 i widzimy cały szereg adresów mailowych rzekomych „inwestorów” jak nazywają się pożyczkodawcy prywatni. Inwestycja ma polegać na pożyczeniu pieniędzy osobom, które nie mają szansy pożyczyć ich gdzie indziej. Kiedy rodzina nie pomoże a bank odmówił desperacja podpowiada, że trzeba spróbować. Sprawdziliśmy parę tych adresów mailowych i przeprowadziliśmy małą analizę jak działa klasyczny schemat oszustwa.

Sposób #1 Autoresponder

Wysyłamy maila z prośbą o podanie szczegółów oferty, szybko otrzymujemy odpowiedź z autorespondera. Autoresponder to usługa poczty elektronicznej polegająca na automatycznym odpowiadaniu na każdego nowego przychodzącego maila. W treści maila pokaźną listę pożyczek pozabankowych z spreparowanymi odnośnikami (link, hiperłącze) do stron pożyczkodawców. Spreparowanie odnośniki zawierają przekierowania prowadzące pośrednio przez systemy partnerskie. Takie odnośniki zliczają, zapisują i przekazują kliknięcia do systemów rozliczeniowych tak aby uczestnik systemu partnerskiego mógł otrzymać prowizję. Część prowizji otrzymuje się w modelu CPL a część w CPS. CPL oznacza, że wystarczy samo wypełnienie wniosku aby prowizja została naliczona , CPS to prowizja naliczona od skutecznej sprzedaży czyli pożyczka musi zostać udzielona. W Autoresponderze dominuje CPL ponieważ pożyczek bez zaświadczeń jest mało i są one drogie co by zniechęcało do wypełniania formularza, który zostanie wyświetlony po kliknięciu w spreparowany odnośnik. Szkodą dla osoby szukającej tych pożyczek jest w tym przypadku przeważnie tylko strata czasu, większe szkody nie zostają wyrządzone.

Sposób #2 Wyłudzenie danych osobowych

W tym przypadku również w grę wchodzą systemy partnerskie ale z o wiele gorszy mymi konsekwencjami. Sposób jest prosty, mailem zwrotnym zostajemy poproszeni o podanie swoich danych osobowych z PESEL-em włącznie. Następnie te dane zostają wprowadzone we wszystkie możliwe wnioski pożyczkowe z systemów partnerskich w których uczestniczy oszust. Efektem jest rozdzwoniony telefon z ofertami pożyczek. Sprawdziliśmy to sami podając w odpowiedzi spreparowane dane osobowe. Kupiliśmy kartę SIM z nowym numerem telefonu i założyliśmy specjalnego maila tylko do sprawdzenia tej metody. Następnego dnia po odesłaniu maila od samego rana rozdzwoniły się telefony nie tylko z propozycjami pozabankowych pożyczek ale również z normalnych banków. Wyobrażam sobie, że większość osób, które są w trudnej sytuacji i szukają pożyczki bez zaświadczeń będzie uważnie słuchać co mówi telemarketer po drugiej stronie słuchawki i potwierdzi zainteresowanie pożyczką. I już w tym momencie prowizja jest naliczona bo telemarketer zaznaczy w swoim formularzu, że ta konkretna osoba jest zainteresowana produktem i nawet jeśli go nie weźmie to w modelu rozliczeń CPL prowizja zostanie wypłacona. W każdym systemie partnerskim zabronione jest wysyłanie wniosków imieniu klienta i na dodatek zabronione to jest prawnie ponieważ jest to nielegalne przetwarzanie cudzych danych osobowych pozyskanych wskutek przestępstwa, którym jest czynność polegająca na ich wyłudzeniu. Pozostawiłem włączony telefon z nową kartą SIM przez 2 tygodnie. Naliczyłem 94 telefony z czego około 20% to powtórzenia tych samych firm i banków a różnił się tylko telemarketer. Dostałem w tym czasie 32 wiadomości SMS z czego 22 to były propozycje wzięcia udziału w konkursach. Szkoda jest oczywista.

Sposób #3 Pożyczka pod zastaw

Jest to najgorszy z możliwych sposobów i o zgrozo jedyny legalny. Wszyscy chyba pamiętamy słynną deklarację premiera „nie każde oszustwo jest przestępstwem”. I tak jest w tym przypadku. Proceder wygląda następująco: proponuje się pożyczkę na dużą kwotę pod zastaw jeszcze większej wartości, spisuje się umowę na piśmie z zachowanie wszystkich formalnoprawnych wymogów i wypłaca się gotówkę przelewem lub do ręki za pokwitowaniem. Najbardziej pożądanym przedmiotem zastawu jest hipoteka czyli zastaw na nieruchomości, najlepiej jak jest to dom lub mieszkanie. Jeśli nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej zostaje zaproponowany cały pakiet pomocy w sformalizowaniu tego przez pożyczkodawcę. Nie ma znaczenia czyja jest nieruchomość, ważne jest aby właściciel nieruchomości zgodził się na użyczenie hipoteki. Biorąc do pary dwie naiwne osoby, jedną z potrzebą pożyczki, drugą z własnością nieruchomości uzyskujemy oszustwo idealne bo zgodne z prawem. Jeszcze lepiej jest jak pożyczkobiorca sam jest właścicielem nieruchomości ale z naszych analiz wynika, że w większości tych oszustw biorą udział dwie ofiary.

Podsumowanie

Każdy z trzech sposobów zarabiania na nieszczęściu innych jest obecny na forum O2. W 99% są to niesprawdzone i nieprawdziwe oferty osób podszywających się albo pod prawdziwe instytucje finansowe albo pod inwestorów oferujących pożyczki bez zaświadczeń. Grupa moderatorów O2 nigdy się tym nie przejmowała. Twierdzę, że nigdy ponieważ obserwuję O2 przynajmniej od 7 lat czyli od około 2007 roku i sytuacja zawsze była taka sama. Żadne oferty nie są sprawdzane pod kątem ani merytorycznym ani prawnym.

ocena
[W sumie: 2 | srednia:5]
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments