Nowe narzędzia do sprawdzania kontrahentów biznesowych i lepsza ocena ryzyka kredytowego

Grupa BIK to szeroki zakres udzielanych informacji gospodarczych o dane z Info Verti. Info Verti to tak zwana wywiadownia gospodarcza – agreguje jawne dane o firmach i odpłatnie je udostępnia. Korzystali z tego głównie kontrahenci chcący sprawdzić się nawzajem z kim mają do czynienia i ocenić potencjalne ryzyko transakcji.

Można było to robić cały czas bez większych problemów i na ogół bezpłatnie ale nowością jest wdrożenie skonsolidowanej formy informacji w jednym dokumencie, który będzie można pobrać za pośrednictwem BIG Infomonitor.

Na same kredyty dla klientów indywidualnych wpływu to nie będzie miało żadnego, to zbyt małe kwoty i zbyt krótkie okresy umów aby zwiększać koszty działalności.

Sytuacja na pewno dotknie firmy, które do tej pory lubiły „się ślizgać” na granicy uczciwość a będą chciały zdobyć finansowanie kredytem. Przy dużych kredytach dla firm kredytodawcy, zarówno banki, SKOKi jak i pozabankowe firmy pożyczkowe, będą mogli dowiedzieć się więcej o swoich kredytobiorcach i jeszcze lepiej zweryfikować ich oświadczenia i dokumenty, które przyniosą.

Ocena zdolności kredytowej to nie tylko suche liczby, którymi może pochwalić się firma ubiegająca się o finansowanie kredytem. To również ocena ryzyka kredytowego dla instytucji finansującej.

Na ocenę ryzyka może wpływać wiele czynników, których nie widać „gołym okiem”:

  • raporty (obowiązkowe) składane do Krajowego Rejestru Sądowego KRS (ogólnie to rejestr spółek w kontekście czysto biznesowym)
  • dane historyczne
  • opinie od ex-kontrahentów
  • relacje właścicieli firm

Raporty składane do KRS cały czas są dostępne odpłatnie na stronie http://www.infoveriti.pl/, warto z nich korzystać jeśli mamy jakikolwiek cień podejrzeń co do „jakości” finansowej lub merytorycznej kontrahenta.

Dane historyczne częściowo można pozyskiwać nadal z https://www.big.pl/, umożliwia też pozyskanie raportu zbiorczego z innych BIGów czyli Krajowy Rejestr Długów KRD czy Rejestr Dłużników ERIF.

W branży pożyczkowej opinie o kontrahentach dostarcza nasz portal Faraon24 działający odwrotnie do rejestrów dłużników, można tam znaleźć informacje o pożyczkodawcach, którzy nie stosują się do zasad etyki.

Relacje właścicieli firm, można monitorować całkowicie za darmo na portalu https://mojepanstwo.pl/ i jest to doskonałe narzędzie nie tylko dla biznesu ale również dla dziennikarzy prowadzących śledztwa gospodarcze.

„Nowe” narzędzie wcale nie jest nowe, jest ubrane w nowe szaty i łatwiej dostępne. Należy pamiętać też, że dane sprzedawane przez grupę BIK są danymi na ogół jawnymi ale trudno dostępnymi za darmo tak wprost. Informacja o nowym wdrożeniu grupy BIK tutaj: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/396438/firma-pod-lupa-rejestru-dluznikow-i-wywiadowni

Dla klientów indywidualnych szukających różnego rodzaju promocji bankowych i analiz o bieżącej sytuacji o posiadanych przez nich produktach finansowych są liczne blogi i portale branżowe.

ocena
[Total: 0 Average: 0]