Pożyczki przez Internet » Opinie » Ekspresowa pożyczka na 5,000 zł bez sprawdzania BIK i w 15 minut oraz dziwne prywatne pożyczki bez weryfikacji w całej Polsce

Ekspresowa pożyczka na 5,000 zł bez sprawdzania BIK i w 15 minut oraz dziwne prywatne pożyczki bez weryfikacji w całej Polsce

W sieci się dużo różnych propozycji pomocy we wzięciu pożyczki. Te oferty sugeruje, że mamy do czynienia z firmą, która ma biuro obsługi klienta. Wstępne detale są bardzo obiecujące, przynajmniej dla internautów mniej obeznanych z finansami. Proponuje się wszystko co najlepsze i jednocześnie nie spotykane na rynku – niby wystarczy sam dowód osobisty, zero zaświadczeń, zaległości ujawniane w BIK i KRD nie mają mieć znaczenia a i komornik im nie straszny.

Osobom z zajęciami komorniczymi generalnie pożyczek się nie udziela, podobnie jak osobom z ujawnionymi zaległościami w rejestrach BIK czy KRD. Oczywiście takie oferty da się znaleźć w zestawieniu Faraon24) również są – ale uwaga – to są bardzo małe kwoty i większość osób i tak jest odrzucana ze względu na zbyt duże nieobsługiwane długi. Nieobsługiwane oznacza, że nie są spłacane. Ujawnione w KRD mandaty czy drobne rachunki na ogół nie są przeszkodą dla pożyczkodawców ponieważ nie świadczą wprost o niechęci do spłacania zaciąganych pożyczek. Gorzej jest z BIK – to jest rejestr czysto kredytowy także zaległości w nim ujawniane mają już duży wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Archiwum tutaj: http://archive.is/J0u9V

Archiwum tutaj: http://archive.is/YUunZ

Jak widać jedno ogłoszenie jest S* a drugie od E* ale na portalu z propozycją obydwie są pod jednym kontem – można to sprawdzić klikając na nazwę użytkownika:

Archiwum tutaj: http://archive.is/7Dspk

A tu chodzi o mailing i klikanie w reklamy

Jest tak, że ktoś kto faktycznie udziela pożyczek, nawet prywatnych, podpisuje się pod swoimi anonsami – to normalne dla uczciwych osób – podpisać się (choć imię S* jest tu akurat prawdziwe o czym dalej). Tu chodzi o wprowadzenie w błąd internautów po to aby zbierać ich adresy poczty email i po to aby klikali w banery reklamowe z finansowych systemów partnerskich.

Ale lipa!

Propozycje udzielenia pożyczek mówią o tym, że należy wypełnić formularz na stronie www lub odpowiedzieć na anons. Strona, którą należy odwiedzić ma adres http://www.got-24.pl/ (GOT-24, archiwum) i wygląda tak:

GOT-24

Archiwum tutaj: http://archive.is/XmNuU

Jak widać w oprogramowaniu pominięto instalację certyfikatów służących do szyfrowania połączeń czyli SSL. Można by książki pisać o problemach, które może stwarzać brak szyfrowania przesyłanych danych (no i w sumie pisze się te książki i sprzedają się rewelacyjnie, sam mam 3 tylko o szyfrowaniu). Najprościej problem ujmując można powiedzieć, że przesyłane dane są w większości przypadków widoczne dla wszystkich innych osób podłączonych do tej samej sieci lokalnej co osoba korzystająca z nieszyfrowanej witryny. 

Po wprowadzeniu danych jest przekierowanie do innej strony obsługującej subskrypcję:

Subskrypcja od GOT-24

Co mówią serwery

Mówią bardzo dużo. Przede wszystkim mówią o tym czego w anonsach zabrakło najbardziej – o tym, kto umieszcza te ogłoszenia i rozsyła mailing zamiast udzielać obiecanych pożyczek.

Witryna, na które w pierwszej kolejności ma się wypełnić formularz znajduje się na tanim hostingu. Pisałem o tym dużo (można skorzystać z wyszukiwarki) – krótko podsumowując – to jest niebezpieczne dla wszystkich, których dane są przechowywane w takim miejscu. Warto dodać, że naprawdę dobry i dość bezpieczny hosting można mieć już za ok 100 zł rocznie a 300 zł rocznie można mieć już super hosting. Miejsce na takich serwerach często dawane jest za darmo do domeny i generalnie takie hostingi służą do testów, nauki i działań hakerskich.

GOT-24 znajduje się na na hostingu z IP 89.146.199.*. Jest to hosting firmy LH.PL SP. Z O.O. (Light Hosting NET). Domena też jest tam zarejestrowana.

No i lipka…

Z danych WHOIS nie dowiemy się kto jest właścicielem tej usługi ale…
W odpowiedzi na zapytanie wysłane do anonsu otrzymamy inny adres internetowy do podania swojego email (choć już go podałem w odpowiedzi na anons ale chodzi o zapis do subskrypcji). Ten adres to http://www.ipozyczki.info/ (archiwum niedostępne). Sprawdzając WHOIS dowiemy się, że domena jest zarejestrowana dla:

S* L*
FINANCE NET CENTER S* L*
Wierzbowa */*, 42-400 Zawiercie

internetowy adres firmowej www to http://finance-net.pl/

Jak widać po odwiedzeniu każdej ze stron powiązanych z tym subskrypcjo-wym biznesem można nazwać każdą z nich rachityczną.

Ponadto warto zauważyć, że wskazana firma to jednoosobowa działalność gospodarcza zatem obowiązuje tutaj ustawowy zakaz udzielania pożyczek. To, że są na stronie oraz w mailingu pożyczki online oznacza, że jest to działalność czysto marketingowa a niestety realizowana podstępnym spamem.

Brak podanego administratora danych osobowych

W formularzu zgłoszeniowym do oferty a właściwie subskrypcji mailingu podaje się imię i adres email. Imię samo w sobie daną osobową nie jest, email różnie. Jeśli email pozwala jednoznacznie zidentyfikować właściciela bez poświęcania dużej ilości czasu lub ponoszenia znaczących kosztów to jest on daną osobową. W tym przypadku należy uznać, że część adresów email jest z całą pewnością możliwa do zakwalifikowania jako dane osobowe.

Pożyczki ekspresowe, prywatne itp. w kwadrans

Ani S* ani E* takich pożyczek nie udzieli, to lipa jest, reklamuje je wprawdzie (choć spamem) ale ich nie udziela. Reklamuje podmioty, które ich udzielają, zachęca do klikania w linki i banery. Opisy co ma się klikać są bardzo zachęcające ale jak się dobrze przyjrzałem to większość jest co najmniej pozbawiona kluczowych informacji, zachęca do wypełniania wniosków pożyczkowych ale z takimi parametrami targetującymi potencjalnych klientów sądzę, że większość dochodów pochodzi z CPL czyli płatności za samo wypełnienie wniosku bez względu na to, czy klienta pożyczkę dostanie. Dodatkowo ta firma obiecuje to w 15 minut – hmmm… tyle czasu potrzeba na wypełnienie wniosku przez większość internautów, sprawni komputerowcy wprawdzie mogą przy niektórych produktach w kwadrans zdążyć przejść całą procedurę i nawet dostać szybki przelew na konto ale dla większości jest to bajer. Co do prywatnych pożyczek to ciężko coś powiedzieć, zero informacji kto miałby ich udzielać. Poza tym jak zdążyłem już wielokrotnie wykazać to znakomita większość tych prywatnych pożyczek to wyłudzenia związane z przedpłatą, ubezpieczeniem i innymi formami wyciągnięcia pieniędzy pod pozorem świadczenia usług finansowych.

Podsumowanie

Takich rachitycznych anonsów oraz stron jest bardzo dużo, wiele z nich na przestrzeni prawie 3 lat działalności niniejszego portalu zostało już opisanych. Powstają nowe choć najczęściej pochodzą od tych samych osób. Złapawszy bakcyla popartego konkretnymi dochodami trudno odejść od złych praktyk, trudno odstąpić od wprowadzania potencjalnych pożyczkobiorców w błąd. Ekspresowej pożyczki od tej firmy nie dostaniesz, po pierwsze zakazuje jej tego ustawa, po drugie nawet tego nie chce oferując jedynie zapisanie się do listy spamowej i to przez stronę usytuowaną na tanim serwerze. Jedyne co zajmuje 15 minut to znalezienie wszystkich powiązanych stron (jest ich dużo, mam sporo w archiwum, pokazałem parę ważnych powiązanych z anonsami) oraz zidentyfikowanie firmy odpowiedzialnej za umieszczanie tych para ofert.

ocena
[W sumie: 0 | srednia:0]
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments