Zestawienie » Opinie » “Online Credit”, “e-Credit”, i “Money-Expert” – kolejna firma krzak w internecie z numerem telefonu 730 251 ***

“Online Credit”, “e-Credit”, i “Money-Expert” – kolejna firma krzak w internecie z numerem telefonu 730 251 ***

Firma krzak to taka, która naprawdę nie istnieje lub istnieje tylko w jakimś konkretnym celu, którym nie jest prowadzenie działalności gospodarczej i na taką właśnie wygląda ten biznes oferujący kredyty na dowód z telefonem 730 251 ***. Firma chwali się wielkim logo „firma wiarygodna finansowo” ale nie sposób dowiedzieć się jaka to jest firma, kto jest właścicielem i czy w ogóle za Online Credit, e-Credit i Money-Expert kryje się faktycznie legalny biznes. Analizie poddajemy serwery sieciowe, sposób docierania do klientów i kontakt z nimi ze szczególnym uwzględnieniem numeru telefonu 730 251 *** podawanego na www, którego nikt nie odbierał (przynajmniej w czasie preparacji wpisu). Uwadze nie umknie również regulamin i sama oferta oraz lokalizacja firmy, która jest podawana ale w szerokie spektrum od Warszawy, poprzez całe województwo mazowieckie i dalej całą Polskę skończywszy na globalnej sieci internet – chcesz bliżej poznać jak i po co takie biznesy działają to czytaj dalej.

Co mówią serwery

Biznes prowadzony jest na trzech różnych domenach: online-credit.com.pl (IP: 85.128.134.*), money-expert.com.pl (IP: 77.55.112.*) oraz e-credit.com.pl (IP: 77.55.112.*) z czego dwie pierwsze są tożsame ze sobą mimo różnych lokalizacji adresu IP.

Na IP 77.55.112.* znajduje się jeszcze zaparkowana domena kredytownia24.pl ale z rekordów web.archive.org wynika, że przynajmniej od 6 czerwca 2013 roku nic na niej nie zostało umieszczone (może z powodu tego, że to po prostu nie brzmi dobrze i jest długie). Hosting i registrator domeny to firma nazwa.pl Spółka Akcyjna (NIP: 6751402920 , REGON: 12080551200000, KRS: 0000508122, dawniej NetArt Spółka Akcyjna S.K.A.). Na wskazanym IP obecnie zlokalizowane są tylko te trzy domeny co skłania do stwierdzenie, że jest to serwer dedykowany.

IP 85.128.134.* natomiast jest przypisane do serwera zbiorczego czyli śmieciowego z aktualnie ponad 10 tysiącami domem (dokładnie 10616). Jako ciekawostkę można podać fakt, że dla wskazanego IP istnieje potencjalnie 10616 luk umożliwiających fałszywie autoryzowane dostanie się do stron na serwerze – innymi słowy – jeśli haker przejmie kontrolę nad słabo zabezpieczoną stroną internetową to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że będzie mógł za jej pośrednictwem dostać się do pozostałych witryn nawet doskonale zabezpieczonych. To tak jak by mieć dom z super drzwiami antywłamaniowymi ale jedno okno zostawione uchylone a za nim zaraz przycisk do wyłączenia alarmu – analogia jest całkowicie poprawna. Jest to dodatkowo istotne ponieważ każda witryna, która za pośrednictwem formularzy (lub w inny sposób) zapisuje dane osobowe klientów powinna być chroniona przed wyciekiem tych danych (zainteresowanych takimi danymi są co najmniej tysiące złoczyńców, którzy potrafią takie dane wyciągać i wykorzystywać do własnych, niecnych, celów).

Rekordy WHO IS nie zostały ustanowione dla żadnej domeny a informacje zawarte na stronach nie informują o żadnych danych identyfikacyjnych w jawny lub niejawny sposób. W dalszej analizie na pewno pomoże duża liczba ogłoszeń w różnych mediach internetowych. Są to ogłoszenia dla osób zadłużonych lub w innej, trudnej sytuacji finansowej – czyli dużo klientów z małymi umiejętnościami ekonomicznymi – perfekcyjni klienci instytucji finansowych i para-finansowych bo nawet jeśli przeczytają umowy i regulaminy to statystycznie wystarczająca duża ich część ich nie zrozumie i podpisze w ciemno wszystko co im się „podsunie”.

Kod źródłowy

Sprawdzam kod źródłowy dla witryny pod domeną www.money-expert.com.pl i widzę, że strona, którą widzimy pochodzi z faktycznie innego adresu www i jest osadzona w ramce (dla znających HTML jest to FRAME lub IFRAME). Faktyczny adres znajduje się w domenie webwavecms.com i jest to money-expert.webwavecms.com (webwavecms.com jest projektem Macieja Czajkowskiego, firma WebWaver, brak związku z omawianymi pożyczkami).

Kod źródłowy dla Money Expert

W kodzie źródłowym widać, że www podłączone jest do systemu analitycznego Google Analytics z numerem id równym UA-1118638**. Jest to bardzo cenna informacja ponieważ jak widać na załączonym poniżej zrzucie z łatwością można wyszukać inne strony prowadzone przez tego samego administratora.

Inne witryny z id równym UA-11186383-8

Jak widać jest aż 21047 witryn z tym samym id użytkownika systemu analitycznego (liczba może być obecnie większa, nie mniejsza).

Na dowód, że to samo id występuje faktycznie na wyświetlonych stronach załączam zrzut kodu źródłowego jednej z przykładowo wyświetlonych na obrazie wyżej domen.

Dowód na inne witryny z tym samym id

Wyraźnie widać, że kod się zgadza i jest dokładnie ta sama metoda „wklejania” innej strony w widoczną w pasku przeglądarki domenę.

Telefon 730 251 ***

Próba kontaktu z podanym numerem telefonu 730 251 *** dała wynik negatywny. Linia jest aktywna ale brak jest abonenta po drugiej stronie odbierającego połączenia. Na dowód załączam pliki z nagranymi próbami połączeń – słychać, że każde nagranie jest identyczne – długie oczekiwanie na połączenia a potem odzywa się automat.

Pliki audio

https://faraon24.pl/audio/2015.02.18_10.38.10_OUT_222706353.amr
https://faraon24.pl/audio/2015.02.28_7.32.41_OUT_730251414.amr
https://faraon24.pl/audio/2015.03.02_10.44.12_OUT_730251414.amr
https://faraon24.pl/audio/2015.03.02_11.01.56_OUT_730251414.amr
https://faraon24.pl/audio/2015.03.02_11.44.58_OUT_730251414.amr

W jaki sposób pozyskiwany jest klient?

Metod jest wiele, jedna lepsza od drugiej jak większość będzie sądzić ale jak się okaże może być sytuacja, w której każda kolejna forma reklamy jest marketingową porażką i nie powinna być ponawiana dla dobra biznesu (jakkolwiek tajemniczy na tym etapie by on nie był). Biznes dotyczy bardzo specyficznej strefy finansowej z bardzo konkretnym rodzajem klientów i jeśli faktycznie pożyczki bez BIKu są jednym z najpopularniejszych produktów finansowych w internecie to pozyskiwać klienta można w całkiem przyjazny sposób nie implikujący natychmiastowego odczucia, że mamy do czynienia z firmą krzak. Faktem jest też, że biznes ten celowo sugeruje, że jest firmą pożyczkową (oczywiście zaprzeczając w oficjalnym, prawnie wiążącym, przekazie) co jest największym błędem. Dokładnie taką samą działalność można prowadzić całkiem przejrzyście bez wprowadzania w błąd klienta z dokładnie tak samo małym nakładem czasu (bo na mały nakład czasu wskazuje niska jakość niemalże każdego elementu).

online-credit.com.pl oraz money-expert.com.pl (treściowo tożsame choć na różnych IP) podają numer telefonu 730 251 *** do kontaktu. Poza oczywistą próbą kontaktu sprawdziłem występowanie tego numeru w sieci i okazało się, że jest on podawany przy bardzo wielu ogłoszeniach (głównie ogłoszenia lokalne) reklamujących pożyczki. Jak zawsze na dowód załączone zostają zrzuty ekranów z wpisami. Warto zauważyć, że w relacji do innych, wcześniej omawianych firm krzaków, to ten biznes jest wyjątkowo nieprzemyślany – mianowicie, jak widać na załączonym obrazie, rzekoma firma podaje bardzo różne adresy swojej lokalizacji. Nie było by to może dziwne w przypadku dużych sieciowych firm lub banków ale tutaj od razu czarno na biały widać, że tu target (czyli docelowy klient) ma być nieco głupszy od typowego klienta parabanku. Jak widać w ogłoszeniach oferty się zmieniają w zależności od reklamy, proponuje się różne kwoty maksymalne i treści ogłoszeń mogą się nieco wykluczać nawzajem. Wygląda to jak skopiowane ogłoszenia innych ludzi z powstawianymi fikcyjnymi adresami i tym samym numerem telefonu 730 251 ***.

Ogłoszenia z gumtree dla 730 251 414 - kliknij i otwórz duży zrzut

Na szczęście gumtree szybko usuwa fałszywe ogłoszenia i w tej chwili te omawiane zostały usunięte przez administratorów i są dostępne jako kopia strony (tu z wyszukiwarki Google, komenda cache).

Inne ogłoszenia dla numeru 730 251 414

Inne ogłoszenia są aktywne i z łatwością można je wyszukać posługują się podanym numerem telefonu w wyszukiwarce albo innym unikalnym ciągiem znaków znajdującym się na omawianych stronach.

Ogłoszenia dla osób w BIKu

Wszystkie ogłoszenia oprócz tego, że sugerują kontakt z prawdziwą legalną firmą pożyczkową, to są skierowane do osób bez pracy, zadłużonych, z komornikiem i wszystkim tym co sprawia, że nigdy w banku nie dostaniemy kredyty gotówkowego z obecnością na „czarnej liście” BIKu na czele (chodzi o rejestr Biura Informacji Kredytowej BIK gromadzący informacje o wszystkich kredytach bankowych i skok’owych tych spłaconych i tym, bardziej tych przeterminowanych). Autorzy takich biznesów doskonale wiedzą, że osoby, które pragną kredytu bez BIK w znakomitej swojej większości są znacznie mniej wyedukowani ekonomicznie od reszty społeczeństwa – innymi słowy, to oczywiste, że są mniej zaradni zarówno finansowo jak i umysłowo. To jest bardzo mocno wykorzystywane a dla takich biznesów jest wręcz filarem. Normalny przeciętny Kowalski widząc jak wygląda strona www, na które proponuje się zostawienia danych osobowych w nadziei na pożyczkę i widzą regulamin tej strony natychmiast zamyka okno przeglądarki i szuka dalej stwierdzając co oczywiste, że to jakiś przekręt. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że po wypełnieniu formularzy na wskazanych domenach rozdzwonią się do nas telefony i posypią maile z prawdziwymi ofertami to nie będą one pochodzić od firmy na której stronie wypełniliśmy wniosek (firmy krzak oczywiście) ale od podmiotów dopiero reklamowanych przez autora biznesu. Czyli najprościej obrazowo mówiąc polega to na reklamowaniu reklamy. W ten sposób niskim nakładem (bo reklamowanie stron i numerów telefonów na portalach jest na ogół bezpłatne) zdobywa się odwiedzających własne reklamy i w ten sposób zarabia. Klient nie ma pojęcie o tym i sądzi, że kontaktuje się z faktycznym podmiotem świadczącym usługi finansowe (a ten tylko się tym chwali tego nie robiąc).

(NIE)Firma (NIE)Wiarygodna Finansowo – 2xNIE

(NIE) Firma (NIE) Wiarygodna Finansowo

2X NIE – Nie jest to firma, przynajmniej nie taka za, którą się podaje (ukrycie danych identyfikacyjnych). Nie ma też tu mowy o wiarygodności. Nie udało mi się znaleźć ani jednego śladu, który by dawałby chociaż cień wiarygodności. Ponadto zbyt wiele mam zastrzeżeń aby jeszcze myśleć o zaletach – dodam, że te strony mogą pomagać np. w zapychaniu skrzynki pocztowej osoby trzeciej lub obciążenia czyjegoś numeru telefonu niechcianymi telefonami i wiadomościami SMS z ofertami kredytowymi i nie tylko. Często jest też tak, że strony takie są administrowane przez prawdziwe firmy (spółka lub jednoosobowa działalność gospodarcza – rodzima z Polski lub zagraniczna np. z rajów finansowych takich jak Cypr) ale bez chęci do podpisywania się z imienia i nazwiska. Chęć zachowania anonimowości przez firmy, które są tylko pośrednikami może być w pewnych okolicznościach absolutnie zrozumiała i całkowicie usprawiedliwiona ale w omawianym przypadku mamy do czynienia z sugerowaniem (w zależności od interpretacji można również powiedzieć, ze to informowanie), że mamy do czynienia z firmą pożyczkową. Oczywiste jest, że większość osób nie czyta regulaminów i bierze się to pod uwagę jeśli celem biznesu jest ilość klientów a nie ich jakość. Regulaminy takich stron często są niestaranne, sprzeczne z przepisami a nawet w wielu punktach zaprzeczają sobie nawzajem.

https://www.big.pl/czym_jest_program tu jest napisane czym naprawdę jest program „Firma Wiarygodna Finansowo” i jest też napisane, że aby potwierdzić ważność certyfikatu, którym chwali się dana firma wystarczy jej numer NIP. Ale numeru NIP nigdzie nie podano co dodatkowo potwierdza zasadność 2xNIE.

Podsumowanie

Wszystko powyższe wskazuje, że celowo ukrywa się tożsamość odpowiedzialnego za Online Credit, e-Credit, i Money-Expert a co dalej implikuje to to, że z czystym sumieniem możemy mówić o firmie krzak. Serwery powiedziały bardzo dużo o „profilu” działalności i innych przedsięwzięciach tego samego administratora co zostało poparte kodami źródłowymi. Faktem jest, że firmy, które po wypełnieniu formularza do nas zadzwonią będą miały w swoich portfolio kredyty na dowód ale żadna z nich nie ma nic wspólnego z numerem telefonu 730 251 ***. Pozyskiwanie klienta odbywa się nie tylko przez internet na własnych stronach www ale również na portalach ogłoszeniowych dla osób w BIKu oraz osób w inny sposób zadłużonych i „uwikłanych” finansowo, a jakość tych ogłoszeń jest bardzo niska nie wspominając już (a jednak) o podawaniu różnych adresów siedziby firmy. Podany numer po próbie wielokrotnego połączenia za każdym razem dawał ten sam komunikat – długi sygnał nieodbierania a potem automat pocztowy – na dowód czego zostały załączone pliki audio. Chwalenie się bycie firmą wiarygodną finansowo jest bezskuteczne jeśli nie możemy uzyskać informacji o numerze NIP. Sprawdźcie zestawienia szybkich chwilówek i pożyczek Faraon24 – tam są zawsze zweryfikowane firmy, którym można zaufać.

ocena
[W sumie: 5 | srednia:3.8]
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Arno
Arno
1 rok temu

To jeden z tych dorobkiewiczów, pewnie dorobił się na bitcoin np, a teraz chce pomnożyć kasę …
I to chyba może być firma kiedyś z Katowic a teraz ze w niby się przenieśli wirtualnie na Cypr 😀 kantorek / giełda bitcoin