Faraon24 » Opinie » Kredytomat – błędne dane kalkulatora gotówkowego, data rankingu zmieniana automatycznie, info różne od faktów. Na przykładzie Citi Handlowy.

Kredytomat – błędne dane kalkulatora gotówkowego, data rankingu zmieniana automatycznie, info różne od faktów. Na przykładzie Citi Handlowy.

Ranking pożyczek gotówkowych Kredytomat

Ranking Kredytomat jest popularny bardzo dlatego postanowiłem się mu przyjrzeć bardziej ponieważ od razu po wejściu w niego wiele mi nie pasowało. Krótki wpis o tym dlaczego korzystanie z Kredytomat raczej nie pomoże ustalić, które pożyczki gotówkowe od banków (+1 instytucja pożyczkowa) są najkorzystniejsze. Citi Handlowy jako przykład.

Kredytomat (kredytomat.pl) to serwis Wirtualnej Polski (WP). Ma ich wiele podobnych pod różnymi nazwami, w różnych domenach. Zasada działania jest podobna. Podpisane jest to jako ranking, że można porównać ze sobą kredyty gotówkowe. Założywszy, iż dane są prawdziwe można by ale tak nie jest, popatrzcie na szybkim przykładzie:

Na miejscu 1. mamy od razu Citi Handlowy [*aktualizacja 17:58 ten sam dzień, TotalMoney w odpowiedzi na wpis w Faraon24 przesłał info, że to specjalna oferta tylko dla nich… acz kolejne niższe pozycje nadal pasują do przykładu; chyba wszyscy będziemy starać się lepiej informować konsumentów*] z pisanym wielkimi znakami oprocentowaniem 9,79%, prowizją 0,00 zł oraz RRSO 10,24%. Ranking ma być aktualny na 14 czerwca 2024 (czyli dzień niniejszej publikacji):

Oprocentowanie, Prowizji i RRSO przy 48 miesiącach. Zmieniam na 12 miesięcy i spodziewam się, że RRSO wzrośnie bardzo bo tak jest, że im krótszy okres tym RRSO wychodzi większe (w tej samej ofercie) – prosta matematyka. Zmieniam okres ale poza kwotą do spłaty i ratą nic się nie zmienia:

Spieszę pilnie wspomnieć, że obecnie przykładowy Citi Handlowy nie posiada żadnej oferty gdzie można by RRSO 10,24% zobaczyć… ale jest 11,56% przy 60 miesiącach.

W kalkulatorze Citi Handlowego wygląda to tak dla 12 miesięcy:

a tak dla 48:

Ranking Kredytomat pokazuje mocno zaniżone wartości w porównaniu do tego jakie najniższe wartości pokazuje sam bank. Nadto jak się wejdzie w szczegóły:

to mamy przykład reprezentatywny ze strony Citi Handlowy gdzie faktycznie pojawia się 10,35% RRSO ale ta strona to Landing Page (do reklam) i nie za bardzo działa (np. na kalkulatorze można wybrać tylko 24 miesiące a piszą, że jest na 96):

Im dłuższy okres tym RRSO niższe

…ale w rankingu Krerdytomat to się nie zmiania. Wartości raty i kwota do spłaty są mocno zaniżone i nijak nie odpowiadają faktycznym danym oficjalnie podawanym przez bank. I inne banki też. Citi Handlowy to tylko przykład.

Kolejność rankingu jest domyślnie ustawiona aby pokazywać od najniższej do najwyższej raty – ale jeśli te obliczenia nie mają żadnych podstaw to kolejność też wiarygodności mieć nie może.

Poza pożyczkami z banków jest też pożyczka pozabankowa Smartney.

[aktualizacja 18.06 – na Facebooku Faraon24 dodany został wideo zrzut ekranu jak się nie zmienia RRSO dla kredytów bankowych a w Smartney już tak]

Klony Rankingu

to samo można znaleźć pod różnym domenami np. porownajraty.pl. Wszystko należy do WP. To też totalmoney.pl gdzie jest podobny ranking ale kolejność już inna.

Daty zmieniane są automatycznie na aktualne, bieżące. Nie ma to żadnego związku z faktyczną aktualizacją.

info podałem na LinkedIn

0 0 Głosy
Łączna ocena
Zapisz się
Powiadom o
guest
Ocena
Jak to oceniasz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowane
Inline Feedbacks
View all comments
mariusz
mariusz
24 dni temu

„Oprocentowanie, Prowizji i RRSO przy 48 miesiącach. Zmieniam na 12 miesięcy i spodziewam się, że RRSO wzrośnie bardzo bo tak jest, że im krótszy okres tym RRSO wychodzi większe (w tej samej ofercie) – prosta matematyka.”
Nie az taka prosta 😀 warto popatrzeć się na wzór.

Ludzie odsetek od lokaty nie potrafią obliczyć a co dopiero RRSO