Pożyczki przez Internet » Opinie » iPozyczkaBezBIK od IP-GROUP – słaby regulamin, liczne błędy, dane osobowe trafiające do Bank Life i Pozyczkodawca.com, SMS za > 30 zł, inne powiązane strony oraz drogi numer 708 877 606

iPozyczkaBezBIK od IP-GROUP – słaby regulamin, liczne błędy, dane osobowe trafiające do Bank Life i Pozyczkodawca.com, SMS za > 30 zł, inne powiązane strony oraz drogi numer 708 877 606

Sieciowych biznesów typu „jak tu zarobić aby się nie narobić” jest coraz mniej ale nadal wystarczająco dużo aby się nimi zajmować. Dopóki stanowią wartość dodaną do Internetu nie ma w nich nic niepożądanego. Problem pojawia się jeśli zadaniem biznesu jest skłonić użytkownika do konkretnych działań, które zamiast pomóc rozwiązać jego problemy finansowe jeszcze bardziej je pogłębią i równolegle przysporzą dochodu autorowi pomysłu. Tak działa iPozyczkaBezBIK bezpośrednio związana z Bank Life i Pozyczkodawca.com. Szukając u nich pożyczki zostaniesz np. nakłoniony do wysłania wiadomości SMS za > 30 zł. Omówię liczne błędy na stronach www, słabe strony regulaminu, pokaże inne powiązane z nimi strony, sprawdzę ochronę danych osobowych w kontekście rejestracji w GIODO oraz sprawdzę drogi numer 708 877 606. Autorem projektu jest firma IP-GROUP z Rybnika.

Portal iPozyczkaBezBIK.pl z Bank Life (zobacz Uwaga na Bank Life bez BIK! 30,70 zł za 1 SMS i inne cuda na kiju!) i Pozyczkodawca.com tworzą dużą sieć powiązanych ze sobą witryn. Jest ich dużo i wszystkie mają dokładnie te same cel – pozyskać Twoje dane osobowe i pozyskać Twoje pieniądze. Co w zamian oferują? Nic co by było warte nawet 1 grosza. Nie korzystaj z takich stron, nie wysyłaj SMS-ów i nie dzwoń na wskazywane infolinie.

Regulamin

Na początek trzeba pokazać najbardziej konkretny zapis z regulaminu z §7 (wyłączenie odpowiedzialności usługodawcy):

„Usługodawca oświadcza, iż informacje zamieszczane na stronie ipozyczkabezbik.pl nie są ofertą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa kodeksu cywilnego reklamy i hasła reklamowe zamieszczone na stronach serwisu.„

Jest to najważniejsza informacja, znajduje się już w drugiej połowie regulaminu i jedna z niewielu faktycznie istotnych. Moim zdaniem ta informacja powinna być dużą czcionką umieszczona na każdej podstronie w górnej części strony. Oczywiście to nie jest możliwe bo nikt by nie wypełniał formularzy, nie wysyłał drogich wiadomości SMS i nie dzwonił by na bardzo drogie infolinie. Załączony cytat tłumaczy, że wskazana strona www w żaden sposób nie przekazuje informacji wiążących i każdy jej element powinien być potraktowany przez użytkownika jako reklama. Reklama jako komunikat perswazyjny. Skoro nie ma oferty to po co składać wniosek? Otóż po to aby zobaczyć więcej reklam i jeszcze za to zapłacić 30 zł, dokładnie 30,75 zł brutto z VAT przy płatności premium SMS lub równe 30 zł jeśli dokonamy przelewu bankowego (firma obsługująca premium SMS zgarnia > 50% tej kwoty tytułem obsługi czyli własnego wynagrodzenia).

Regulamin i sama strona posiada bardzo wiele błędów: błędy w poprawnej pisowni, liczne literówki ale najważniejszy jest brak logiki i konsekwencji. Regulamin skupia się na rzeczach nieistotnych i najwięcej miejsca poświęcone jest rzeczą, które nikogo nie obchodzą (np. tłumaczenie czym portal nie jest) a te istotne np. o cenie SMS czy przekazaniu danych osobowych dopiero dalej są w tekście. Na temat czytania regulaminów i innych dokumentów warunkujących umowy powstało wiele publikacji popartych rzetelną analizą naukową również w kontekście socjotechniki. Faktem podstawowym jest to, że ludzie nie czytają regulaminów a nawet jeśli już się za to zabierają to ich nie rozumieją nawet jeśli przeczytali w całości – taki schemat jest niestety charakterystyczny dla większości populacji krajów kapitalistycznych.

Warto tu dodać, że winą za dużą ilość “niskiej” jakości regulaminów i innych potencjalnie prawnie wiążących dokumentów, jest też demokracja – znów niestety – swoboda kształtowania umów i zasady kapitalizmu pozwalają na istnienie prawdziwych cyrografów (współcześnie w języku polskim cyrograf to tyle samo co umowa z diabłem) czyli podstępnych umów tworzonych przez bardzo sprawnych i doświadczonych prawników. Te specjalnie przygotowane podstępne umowy (cyrografy) są przeznaczone dla osób, które nie znają meandrów przepisów prawa. Dlaczego?Ponieważ ładnie to ujmując – łatwiej jest komuś wmówić, że potrzebuje czegoś czego nie potrzebują, i że jeszcze zaoszczędzi na tym a nawet zarobi! Zdarzają się też tak przygotowane umowy, że nawet znakomici prawnicy nie są w stanie ich w całości zrozumieć i przewidzieć ich konsekwencji a przy tym często potwierdzają ich absolutną zgodność z przepisami prawa. Mając na uwadze nowe, te już z 2015 roku, zasady prowadzenie procesów karnych, trzeba podkreślić, że kurczy się i tak już mała obiektywna sprawiedliwość. Kurczy się z korzyścią dla strony dysponującej większymi zasobami finansowymi (bogaci częściej wygrają) mogącej opłacić więcej ekspertyz, lepszych prawników i tak dalej.

Dodam jeszcze punkt regulaminu:

„14. Usługodawca poinformuje Pożyczkobiorcę o ewentualnej, pozytywnej decyzji Pożyczkodawcy, dotyczącej rozpoczęcia negocjacji w przedmiocie udzielenia pożyczki.”

– czytać trzeba to tak: „o ewentualnej” czyli mniej prawdopodobnej niż standardowo. Słowa tego używa się dla wskazania mniejszego prawdopodobieństwa. Dalej – „pozytywnej decyzji” ale w sprawie „rozpoczęcia negocjacji” – czyli to dopiero ma być początek drogi do szybkiej pożyczki, która jak widać już na wstępie będzie bardzo długo trwać… a to dopiero początek.

Zrzut regulaminu tutaj: https://faraon24.pl/images/ipozyczkabezbik-regulamin-zrzut.png

Zrzut polityki prywatności ochrony danych osobowych tutaj: https://faraon24.pl/images/ipozyczkabezbik-pp-zrzut.png

Uwaga: Twoje dane osobowe trafią do Bank Life i Pozyczkodawca.com

Regulamin stanowi (§5 – warunki korzystania z serwisu przez pożyczkobiorców), że warunkiem korzystania z serwisu jest zaakceptowanie jego postanowień oraz akceptacja postanowień polityki prywatności danych osobowych i polityki prywatności cookies. Innymi słowy – zanim skorzystasz z jakiejkolwiek funkcji strony musisz przeczytać regulamin i inne dokumenty, zaakceptować je (wirtualnie, w myślach i nie mieć później pretensji) i przestrzegać.

Według zapisów polityki prywatności danych osobowych Twoje dane nie będą chronione i zgadzasz się z tym faktem, pozwalasz na to i nie będziesz winił nikogo za późniejsze konsekwencje – bo Twoje dane osobowe zgodnie z punktem 1 (tu już nie ma paragrafów i oznaczeń chronologicznych) trafią do Bank Life i Pozyczkodawca.com (zobacz również posty na forum kredytowym oraz 2 komentarze klientów). O Bank Life Norbert Piasecki popełnił wpis (link na początku) – czyli wiemy już czym jest ten biznes a zapis polityki prywatności mówi, że dane trafią do „firmy bank-life.pl”. Trzeba zauważyć, że w rejestrze GIODO widnieje iPozyczkaBezBIK (pozytyw) ale zgodnie z ustaleniami, które użytkownik akceptuje dane są przekazywane firmie, która nie istnieje i GIODO też o niej nie wie czyli do Bank Life (wszystko odbywa się na tym samym serwerze).

Nie istnieje firma Bank Life! Na dowód załączam zrzuty ekranu z wyszukiwania w Krajowym Rejestrze Sądowym KRS i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG:

Zrzut z KRS

oraz

Zrzut z CEIDG

IP-GROUP

Firma IP-GROUP, właściciel iPozyczkaBezBIK istnieje i jest to jednoosobowa działalność gospodarcza:

IP-GROUP
Start działalności: 2012-01-06

Domena pod którą znajduje się opisywany portal została zarejestrowana na osobę prywatną.

W katalogu firm Biznes Finder jest taki wpis:

Katalog Biznes Finder

jest podany dokładnie ten sam numer NIP, to samo miasto ale inny adres oraz inne www touchtheweb.pl , której domena jest aktualnie niezarejestrowana i można ją kupić:

WWW do kupienia

Kolejnym błędem wykrytym dzięki CEIDG jest to, że chcąc trafić na firmową stronę www podaną jako domena adresu mail w tym rejestrze trafimy na sex biznes. Podany jest adres mail BIURO@IP.GROUP.pl – zamiast kreski jest kropka co powoduje przekierowanie po wpisaniu adresu www na stronę ekstaza.pl czyli sex randki.

Prawdziwy adres firmowy to IP-GROUP.PL (agencja interaktywna) i są tam bardzo ciekawe informacje. Np. w pliku robots.txt mamy sitemap innej strony, plik ten wygląda tak:

Zawartość robots.txt

Sitemap to plik z listą podstron danej strony www. Generuje się go w celu przesłania do wyszukiwarek internetowych jako informację o strukturze strony mająca ułatwić indeksację czyli przygotowanie do wyświetlenia w katalogu wyszukiwarki takich jak Google, Bing, Yahoo (zobacz temat w Wikipedii: Wyszukiwarka internetowa) i inne mniej znane w Polsce.

Na firmowej www pojawia się też informacja, że ich ostatni klient to właśnie Bank Life i, że dla nich zaprojektowali serwis internetowy z możliwością uzyskania szybkiej pożyczki online – a już wiemy, że to bardzo dalekie od prawdy i tego co wcześniej ustalił Norbert Piasecki. Teraz to wygląda to tak – zaprojektowali sami dla siebie stronę stając się własnymi klientami, na tej stronie udzielają pożyczek i równocześnie nie udzielają pożyczek – to mało logiczne i przede wszystkim absolutnie nieprofesjonalne.

Szybko online

Wprawdzie można w sposób logiczny wykazać, że strona pomaga uzyskać pożyczkę bo jest na niej np. reklama tego produktu ale szybko online w tym przypadku jest nie możliwe – samo przeczytanie regulaminu i polityki prywatności ochrony danych osobowych wraz z analizą, zrozumieniem i akceptacją będzie trwać bardzo długo. Bardzo długo – zakładając, że nikt w trakcie analizy nie przerwie zirytowany licznymi błędami, niejasnościami i wszystkim tym co wpływa na negatywną ocenę.

Parę chwil zajmie samo wypełnianie wniosku (nie jestem pewien czy nazywać to wnioskiem czy formularzem). Nie jest on skomplikowany i sam może zostać wypełniony bardzo szybko – należy zwrócić jednak uwagę na klauzule zawarte na samym jego dole. Klauzule te informują na co się zgadzasz i co potwierdzasz. Tutaj zgadzasz się i potwierdzasz akceptację regulaminu i polityki prywatności.

Wszystko to oznacza, że równolegle, kiedy Twoje dane są w zbiorze danych osobowych zgłoszonym do GIODO, trafiają również do innych podmiotów, które de facto nie istnieją. Oczywiście cały czas pamiętamy, że wszystkie powiązane strony www to ten sam biznes – to oczywiste.

GIODO

Chwilę pozytywnego wrażenia daje dopełnienie formalności związanych z rejestracją zbioru danych osobowych w GIODO. Niestety to nie wystarcza, informacje, które wynikają z dokumentów zawartych na www wynika, że w GIODO powinny być zarejestrowane (dotyczy to tylko tej jednej sytuacji) również Bank Life i Pozyczkodawca.com. O GIODO powstało już w Faraon24 wiele wpisów (zobacz Pożyczki Internetowe a bezpieczeństwo danych (GIODO)) i na ogół okazywało się formalności nie były dopełnione. Tutaj jednak pośród tylu zaniedbań jednak ta jedna formalność jest dopełniona. Oczywiście wcale to nie uświetnia biznesu bo nadal liczne błędy i opłata SMS dyskwalifikuje. Dodatkowo, w świetle tego, że wciąż Bank Life nazywany jest firmą, i że tam są przekazywane dane osobowe, to rejestracja w GIODO nie ma żadnego znaczenia – i tak deklaruje się, że dane zostaną przekazane nieistniejącej firmie, która oczywiście w GIODO nie zarejestrowała swojego zbioru.

Drogi numer 708 877 606

Zadzwonienie na numer 708 877 606 kosztuje 6,25 zł netto czyli 7,69 zł brutto za każdą minutę połączenia (usługę obsługuje GTS Poland Sp. z o.o.). Numer ten pojawia się m.in. na powiązanej stronie MaxPozyczka.com.pl gdzie jest podana informacja o koszcie (pozytyw) ale ważniejsze jest to co znalazłem na stronach z ogłoszeniami:

/// ogłoszenia zniknęły, brak archiwum///

gdzie nie ma już podanej informacji o cenie – to już jest całkiem nielegalne. Zawsze informacja o cenie musi być podana. Takich ogłoszeń jest bardzo wiele.

Co mówią serwery

Serwery mówią tutaj bardzo wiele, w kontekście tego, że dopełniono formalności rejestracji bazy danych osobowych w GIODO tylko dla jednej strony www (czyli iPozyczkaBezBIK).

Lista domen (czynnych stron) zarejestrowanych na tym samym IP 77.55.73.* :

15min.pl
kasaszybka.pl
www.antykredyt.pl
www.dobre-finance.pl
www.good-money.pl
www.maxpozyczka.com.pl
www.zopa.com.pl
openpol.com.pl
www.e-pozyczka.info
www.maszdlug.pl
www.problemfinansowy.pl

Witryna Pozyczkodawca.com, ku zaskoczeniu, jest ulokowana na innym IP 178.63.123.* i z tego co widzę jest to serwer dedykowany (jedna domena – jeden serwer). Na dodatek zadbano o instalację certyfikatu szyfrującego SSL (czyli https:// na początku). Ta strona wygląda chyba najlepiej i najbliżej jej do wywołania wrażenia, że szybko otrzymamy pożyczkę – nic bardziej mylnego. Regulamin i polityka prywatności są właściwie takie same, podmienione są adresy www i popełnione dodatkowe błędy (np. dziwne linki wyskakujące nagle ze słów). To co najważniejsze to znów opłata SMS lub przelewem >= 30 zł tylko tytułem samej rejestracji. To tak samo jak byś miał zapłacić za patrzenie się na plakat reklamowy. Oczywiście są informacje o tajemniczych inwestorach i pożyczkodawcach, z którymi to będzie późniejszy kontakt – ale jak wiadomo z wcześniejszych wpisów w Faraon24 takie rzeczy to zbyt często fikcja. Jest też możliwość, że istnieją inwestorzy i pożyczkodawcy w tym biznesie ale nie ma ani grama woli do przekazania wiarygodnych informacji na ich temat. Wszystko wskazuje, że najważniejszym elementem jest wysłanie SMS lub zadzwonienie na infolinię podaną na powiązanej stronie www.maxpozyczka.com.pl.

MaxPozyczka.com.pl posiada w kodzie źródłowym znacznik AdSense (reklamy od Google): pub-*, który występuje również na stronach:

kasaszybka.pl
wyszukiwacz.com.pl
e-kasa.info
i-ubezpieczenia.com.pl
www.allekasa.com
e-pozyczka.info

– co oznacza, że dochody z reklam na wskazanych stronach wpływają do jednej i tej samej osoby.

O tego typu stronach i pożyczkach pisał też

Portal Crediteo.pl – http://crediteo.pl/pozyczki/uwaga-na-oszustow-z-pozyczkami-na-sms/

oraz Wprost.pl – http://www.wprost.pl/ar/246615/Uwaga-na-pozyczkodawcow-naciagaczy/

Podsumowanie

Nie bierz przez iPozyczkaBezBIK i inne opisane strony internetowe oraz nie wysyłaj SMS-ów, nie dzwoń na drogie numery premium – teraz to oczywiste. Biorąc pod uwagę treści regulaminów i polityk prywatności trzeba podkreślić, że nie są one wiążące – to dokument, który prawnie wiąże musi być skonstruowany w odpowiedni sposób, który nie pozwala na wątpliwości, mnogość interpretacji i nie wprowadza w błąd a tym bardziej nie informuje, że dane osobowe będą przekazane do firmy krzak. Liczne błędy w chociażby samej pisowni również dyskwalifikują. Drogi numer infolinii, drogi SMS za usługę, która jest tak oprawiona jakby wcale nie istniała. Dodawanie ogłoszeń z tym drogim numerem, nakłanianie do dzwonienia bez podawania kosztu – to bardzo niedobrze. Jedyną pozytywną rzeczą jest szyfrowanie SSL na Pozyczkodawca.com (nikt w lokalnej sieci nie odczyta transmisji). Po raz kolejny pokazaliśmy, że dane osobowe spływają do firmy krzak Bank Life, która nie istnieje ale na którą ciągle się ten biznes powołuje twierdząc nawet, że jest jego klientem. Jak zawsze czekamy na komentarze i ewentualne sprostowanie z objaśnieniem na czym polega cały system – jeśli będzie merytoryczne to zostanie szybko opublikowane.

ocena
[W sumie: 0 | srednia:0]
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments