Faraon24 » Opinie » Grupy ryzyka pożyczkowego

Grupy ryzyka pożyczkowego

Możliwość wykazania dochodów w każdej grupie ryzyka pożyczkowego poprawia wiarygodność z co za tym idzie umożliwia otrzymanie kredytu lub pożyczki na indywidualnych warunkach. Możliwość indywidualnych negocjacji warunków dotyczy każdej grupy ryzyka.

 • Osoby nieletnie
 • Osoby niemobilne z dochodem lub bez
 • Osoby bezrobotne
 • Osoby zadłużone terminowo spłacające raty i zmniejszające zadłużenie
 • Osoby z przeterminowanym zadłużeniem
 • Osoby mocno zadłużone i niewypłacalne

Grupa 1 – osoby nieletnie

Grupa 1 nie ma możliwości pożyczania pieniędzy w bankach, u brokerów, u doradców kredytowych, w skokach, w pozabankowych firmach pożyczkowych. Do grupy 1zaliczamy:

 • Osoby nieletnie wg. ustawy

Grupa 2 – osoby niemobilne z dochodem lub bez

Grupa 2 ma możliwość pożyczenia pieniędzy tylko w paru pozabankowych firmach pożyczkowych działających przez internet. Do grupy tej zaliczamy wszystkie osoby pełnoletnie, które mają dostęp do komputera z internetem, telefonu komórkowego oraz co najmniej znają na pamięć dane ze swojego dowodu osobistego takie jak pesel wraz z numerem i serią dowodu ale nie mogą opuszczać z góry wyznaczonego terenu. W firmach pożyczkowych działających online nie przedstawiamy zaświadczenia o dochodach.

Do grupy 2 zaliczamy osoby:

 • Przebywają w zakładzie karnym
 • Przebywające w zakładzie psychiatrycznym
 • Przebywające długotrwale w szpitalach
 • Nie opuszczające swoich domów ze względu na inwalidztwo lub ciężkie choroby
 • Więźniowie przebywający w zakładzie karnym mimo wszystkich obostrzeń, które w ogół nich występują teoretycznie mogą zaciągnąć pożyczkę. Sam fakt zaciągnięcia pożyczki nie bezie nielegalny ale czynności zmierzające do wykonania tej czynności mogą być już potraktowane jak przestępstwo jeśli osadzony więzień w ramach własnego wyroku nie ma dostępu do elektronicznych kanałów komunikacji.

Osoby przebywające w zakładach psychiatrycznych zamkniętych lub otwartych nie są również wykluczone przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Jest to w sposób oczywisty tak jak więźniowie grupa bardzo wysokiego ryzyka ale żadna firma pożyczkowa o statusie naszego partnera nie wyklucza mocą regulaminu lub innej wewnętrznej regulacji możliwości zaciągania pożyczek przez osoby z grupy 2.

Grupa 3 – osoby bezrobotne

W grupie 3 znajdują się wszystkie osoby pełnoletnie, które nie mają żadnej umowy o świadczenie pracy zarobkowej. Są to osoby, które według przepisów nie posiadają żadnej legalnej pracy. Mogą to być osoby zarówno pracujące na czarno jak i osoby w ogóle nie pracujące. Osoby z grupy 3 mogą pożyczyć pieniądze w niektórych bankach i w niektórych skok’ach na podstawie oświadczenia o zarobkach oraz w większości internetowych firm pożyczkowych gdzie nie ma wymogu przedstawiania zaświadczeń z pracy.

Do grupy 3 zaliczamy

 • Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i nie wykonujące pracy zarobkowej
 • Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne ale wykonujące prace zarobkową na czarno
 • Osoby niezarejestrowane w urzędzie pracy i nie wykonujące pracy zarobkowej

Grupa 4 – osoby zadłużone terminowo spłacające raty i zmniejszające zadłużenie

Do grupy 4 zaliczamy wszystkie osoby, których kredyty są zarejestrowane w bik. Każdy kredyt bankowy i każdy kredyt ze skok’ów zaraz po wypłaceniu kredytobiorcy zostaje wpisany do bazy danych bik w celu udostępniania tej informacji innym podmiotom, w szczególności innym bankom i skok’om, w celu oceny ryzyka kredytowego w przypadku składania wniosku o kolejny kredyt. W bik odnotowane jest również każde zapytanie, które zostaje do niego złożone i jest to również informacja dostępna do uprawnionych instytucji.

Grupa 4 może otrzymać kolejny kredyt bankowy lub w skok’u na podstawie analizy zdolności kredytowej uwzględniającej ujawnione w bik zadłużenie. Osoby z grupy 4 mogą otrzymać bez problemu pożyczki pozabankowe bez bik czyli takie pożyczki, których pożyczkodawcy nie sprawdzają rejestru bik w ramach szacowania zdolności kredytowej. Kredyty i pożyczki, które udzielane są bez bik dostępne są tylko i wyłącznie poza bankami i poza skok’ami.

Grupa 5 – osoby z przeterminowanym zadłużeniem

Grupa 5 ma możliwość pożyczenia pieniędzy tylko i wyłącznie w pozabankowych firmach lub na zasadach prywatnej pożyczki z wyłączeniem jednego banku *). Przeterminowane zadłużenie to nieregulowane w terminie raty kredytów bankowych lub skok’owych. Jeśli nie spłacamy zadłużenia powyżej 90 dni to taka informacja trafi do bik i będzie oznaczała dla wszystkich, którzy będą sprawdzać tą bazę danych w ramach badania zdolności kredytowej, że dana osoba ewidentnie przestała spłacać swoje zobowiązania przez co jej długi stale rosną. Każda kolejna pożyczka dla takiej osoby jest bardzo ryzykowna a banki i skok’i z góry zakładają, że nie zostanie spłacona to też nie może być w ogóle udzielona.

Osoby z grupy 5 mogą pożyczyć pieniądze tylko w pozabankowych firmach pożyczkowych oraz na zasadach pożyczek prywatnych, w ramach których nie jest sprawdzana historia kredytowa pochodząca z rejestru bik. Wszystkie takie pożyczki będą oznaczone jako pożyczki bez bik. W przypadku jeśli nie ma informacji o sprawdzaniu bik a wniosek pożyczkowy nie zawiera adnotacji prawnej, w której wyraża się zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez bik należy uznać, że jest to również pożyczka bez bik.

Grupa 6 – osoby mocno zadłużone i niewypłacalne

Grupa 6 to wszystkie osoby, które są widoczni w bik jako osoby, które zaprzestały spłacania kredytów bankowych lub w skok’ach. Dodatkowo osoby takie będą często widoczne w rejestrach big m.in. w krd, big infomonitor, erif.

Osoby z grupy 6 mogą otrzymać pożyczki tylko w pozabankowych firmach, które nie sprawdzają rejestrów dłużników takich jak bik i big’ów takich jak krd, erif czy big infomonitor.

Mimo założenia, że grupa 6 to osoby niewypłacalne, mogą one otrzymać pożyczki. Należy jednak uważać ponieważ nawet jeśli masz zamiar brać kolejną pożyczkę z zamiarem jej niespłacania to procedura windykacyjna jest w bardzo skuteczna. Tym bardziej skuteczna im w wyższej grupie się znajdujemy. W przypadku grupy 6 założenia biznesowe firm pożyczkowych uwzględniają zwiększone problemy w przypadku braku spłaty i są na to przygotowane. Jest to jeden z głównych powodów dla którego pożyczki dla tej grupy są najdroższymi pożyczkami na rynku.

*) dla osób z grupy 5 istnieje karta kredytowa bez bik i jest ona dostępna tylko w jednym banku. Nie jest to polski bank ale działa na terenie polski. Mimo, że banki nie mogą udzielać kredytów bez bik to ten bank tak się reklamuje i tak działa. Nierówne traktowanie nie jest czymś nienormalnym w praktyce polskiego prawa i nie należy się spodziewać aby ktoś skutecznie uniemożliwił takiej działalności rację bytu.

W jaki sposób mogę wykazać dochody?

 • Oświadczenie o dochodach (bądź przygotowany na potwierdzanie danych na nim zawartych przez pożyczkodawcę.
 • Zaświadczenie o dochodach
 • Pit za ubiegły rok z urzędowym potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego (może być potrzebne potwierdzenie zapłacenia podatku)
 • Wyciąg z rachunku bankowego
0 0 Głosy
Łączna ocena
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments