Pożyczki przez Internet » Opinie » Geldor pożyczek nie udzielał i dostał za to 45 tys zł kary od UOKiK oraz obowiązek publikacji decyzji.

Geldor pożyczek nie udzielał i dostał za to 45 tys zł kary od UOKiK oraz obowiązek publikacji decyzji.

faraon24.pl

Setki tysięcy razy publikowane wpisy o Geldor. Miliardy ostrzeżeń. Tryliony maili z pytaniami. 3 lata biernej postawy UOKiK, potem przez 2 lata prowadzone postępowanie. Na końcu 45 tys zł kary i pół roku publikowania decyzji urzędu za narażanie konsumentów na znaczne straty – ze szczególnym podkreśleniem „znaczne straty”. Tak się robi biznes w Rybniku.

W Rybniku…

Pełna nazwa firmy objętej sankcjami UOKiK to Geldor Artur Karwot (NIP: 6422479442; REGON: 276053749; adres: Morwowa, nr 64, 44-207 Rybnik). Działalność gospodarcza prowadzona jest od 2001 roku (2001-03-31, zobacz wpis CEiDG -należy wprowadzić kod zabezpieczający).

Wpisy Faraon24 traktujące o Geldor:

Uwaga na ColorCredit przez Internet od Geldor –fałszywe referencje i skopiowany regulamin – czyli jak się robi biznes w Rybniku

oraz

GDB Finance bez zaświadczeń i bez BIK! Aktywacja wniosku kosztuje ponad 30 zł płatne przez SMS

Pół roku publikowania na własnych stronach decyzji UOKiK

a jeśli stron własnych nie będzie w czasie obowiązywania decyzji? Właściwie to już nie ma. Zostały wyłączone. Decyzja urzędu dotyczy wszystkich serwisów internetowych Geldor, jej numer to RKT-2/2019 z dnia 2019-09-18. Przez ostatnie co najmniej 8 lat strony powstawały i znikały. Trudno zgadnąć co urzędnicy sobie myśleli wydając taką decyzję. Sama decyzja została opublikowana w pliku PDF o rozmiarach…. uwaga… 2,7 MB! (pobierz ze stron UOKiK-u) W chwili powstawania niniejszej publikacji korzystam z najwolniejszego internetu LTE w historii czyli Play (poza miastem). Może nie jest wolny cały czas ale kiedy między 5 a 6 rano wszyscy z okolicy wstają i sprawdzają swoje „lajki” itp. itd. to przeciętnie wysportowany ślimak jest demonem prędkości. Decyzję zgrywam 4ro-krotnie (czterokrotnie, prędkość max 62KB/s). Warto dowiedzieć się więcej o działalności UOKiK. Warto też zobaczyć jaka determinacja była podczas walki z firmą “Kredyty Chwilówki” (największa Polska firma pożyczkowa upadła).

Fragment decyzji o obowiązku publikacji decyzji UOKiK przez Geldor:

„Prezes Urzędu zdecydował o nałożeniu na przedsiębiorcę obowiązku opublikowania w terminie 1 miesiąca od dnia uprawomocnienia się niniejszej decyzji i utrzymywania przez okres 6 miesięcy, na koszt przedsiębiorcy, na jego wszystkich stronach internetowych, poprzez które gromadzone są dane osobowe potencjalnych pożyczkobiorców, oświadczenia o następującej treści:”

Kluczowa jest ta część:

„na jego wszystkich stronach internetowych, poprzez które gromadzone są dane osobowe potencjalnych pożyczkobiorców”

i jeszcze zbliżenie:

„gromadzone są”

i w ten oto sposób urząd „depczący po piętach” przedsiębiorcy z Rybnika strzelił sobie w stopę. Jak wspomniałem wcześniej – strony są wyłączone. Nie są gromadzone żadne dane osobowe potencjalnych pożyczkobiorców. Idąc dalej w dosłowność decyzji:

„potencjalnych pożyczkobiorców”

Strony Geldor projektowane były dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Dla tych, którzy nie mają już szans na zwykły prawdziwy kredyt gotówkowy w banku (zobacz zestawienie) i muszą szukać pożyczek internetowych(zobacz zestawienie). Potencjał może być elektryczny, dotyczyć pola wektorowego lub po prostu odnosić się do „czyjejś możliwości w jakiejś dziedzinie” (zobacz słownik języka polskiego). Definicja słownikowa jest istotna. Każdy zajmujący się przepisami prawa to wie. Osoby, które korzystały z serwisów pobierających opłaty za samo złożenie wniosku generalnie nie były potencjalnymi pożyczkobiorcami. Potencjalny pożyczkobiorca to taki, który może otrzymać pożyczkę. Na strony Geldor trafiały osoby, które tego zrobić nie mogły. Sądzili, że mogą bo na stronach były podawane fikcyjne opinie od fikcyjnych klientów (zobacz ciekawy wpis o Mikrokasa również traktujący i opiniach klientów), którzy szczęśliwie otrzymali swoje pożyczki po tych wszystkich płatnych SMS-ach. Toteż w decyzji powinno zostać wykorzystane słowo „ewentualnych” zamiast „potencjalnych”. Ewentualność to co innego niż potencjał. Aby w ogóle zbliżyć się do obsługi potencjalnych pożyczkobiorców należało by oceniać ich zdolność kredytową – tego Geldor nie robił.

Podsumowanie

Geldor aktualnie oficjalnie (te znane są wyłączone) ni ma serwisów na których gromadzone są dane osobowe potencjalnych pożyczkobiorców. Kiedy serwisy działały też tych potencjalnych pożyczkobiorców w dosłownych znaczeniu słowa raczej nie mieli. Ma to trwać 6 miesięcy licząc od 1 miesiąca po uprawomocnieniu się decyzji. A wiadomo – od każdej decyzji przysługuje odwołania.inte

ocena
[W sumie: 0 | srednia:0]
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Alfred-Opole
Alfred-Opole
7 miesięcy temu

Fajnie, że poszedł siedzieć… na kanapę przed kominkiem. Potem rano trening w prywatnym basenie. Przed południem przelew 40K do uokik. Na obiad kawior.
Nawet o 1% jego stron nie wiecie.