Faraon24 » Capital M* Lenders czyli duży kredyt gotówkowy w dolarach z Nigerii

Capital M* Lenders czyli duży kredyt gotówkowy w dolarach z Nigerii

Jakiś czas temu otrzymałem wiadomość email z prośbą o opinię o umowie dużego kredytu gotówkowego dołączonej do załącznika wiadomości. Była to umowa pomiędzy Daniel M*S* z Capital M* Lenders a obywatelką Polski. Umowa wygląda jak typowy SCAM (oszustwo internetowe) rodem z Nigerii (a ten kraj to „fraud lider” czyli lider przekrętów, fraudów, sprzeniewierzeń). Umowa sama w sobie nie jest w żaden sposób prawne wiążąca co warto na wstępie zaznaczyć ponieważ w tego typu działalności chodzi często o zupełnie coś innego jak bezpośrednie wyłudzenie. Chcecie dowiedzieć się po co wysyła się miliony wiadomości dziennie z ofertami kredytów z Nigerii to czytajcie dalej.

Znakomita większość fraudów nie miała by nigdy miejsca gdyby nie dwa czynniki. Pierwszy to prawo, które na to pozwala a drugi to czynnik ludzki zwany naiwnością. Niestety, żadnego z nich nie będzie można wyeliminować i dla tego dzień, w którym nie będzie fraudów nigdy nie nastąpi.

Udostępniamy umowę z usuniętymi prawdziwymi danymi osobowymi (format Open Office*): umowa
*Open Office jest darmowym oprogramowaniem, jest lepszym i stabilniejszym odpowiednikiem płatnego Microsoft Office. Jeśli płacisz za MS Office zamiast używać Open Office to prawdopodobnie jesteś jedną z tych osób, które mogą mieć problemy finansowe wskutek niegospodarności i naiwności.

SCAM może mieć obrane różne cele, mogą to być:

 • pozyskanie
  • danych osobowych
  • dokumentów dochodowych
  • dokumentów dotyczących nieruchomości
 • otrzymanie
  • pełnomocnictwa (np. do sprzedaży nieruchomości, rachunku bankowego)
  • przedpłaty w zamian za obiecane usługi

Dane osobowe mogą być wykorzystane do otwierania kont bankowych w innych miejscach na świecie, do zaciągania kredytów, kupowania drogich przedmiotów w sklepie na raty. Wyłudzone dane mogą być wykorzystane w naprawdę różnoraki sposób i powinny być najmocniej chronioną rzeczą zaraz po najbliższej rodzinie. Przeciętny obywatel przeważnie nie ma nawet okazji zaznajomić się z takimi informacjami i ostrzeżeniami ale już obywatel mający przyjaciół w szeregach jakiś służb (np. policji, prokuratury) wie, że to jest zupełnie powszechna działalność i niemalże każdy jest na nią wystawiony z narażeniem.

Dokumenty dochodowe mogą pomóc w zaciągnięciu kredytu w innym kraju. Jeśli, drogi czytelniku, jesteś jednym z 2 milionów Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii to na pewno wiesz jak prosto jest tam otworzyć rachunek w banku i jak małym wysiłkiem można to zrobić w czyimś imieniu. Adres zamieszkania można potwierdzić pokazując zapłacony przez siebie np. rachunek za gaz. Kartę bankomatową i pozostałe dokumenty umożliwiające korzystanie z bankowości online włącznie z wykonywaniem i przyjmowaniem przelewów dostaniemy wprost do skrzynki pocztowej a jak tej nie ma przy drzwiach to korespondencja zostanie pozostawiona na progu bez potwierdzenia odbioru znanego z Polski. To jest bliski przykład a krajów, w których Twoje dane osobowe mogą się komuś mocno przydać jest wystarczająco dużo.

Dokumenty dotyczące nieruchomości przesyłane na odległość nie wiadomo dokładnie komu i w jakim celu mogę pozbawić własności do nieruchomości i wszystko w majestacie prawa. Oczywiście lwią część takich fraudów można odkręcić ale praktyka pokazuje, że osoby poszkodowane często nie doczekują przy życiu zadowalającego wyroku gdyż sprawny prawnik strony przeciwnej potrafi przeciągać postępowanie przez długie lata (w Polsce zwykły proces cywilny można przeciągać od 3 do nawet 10 lat bez prawomocnego wyroku znając tylko kilka prostych prawniczych legalnych sztuczek). Metoda przeciągania procesów znana jest od samego początku istnienia wymiaru sprawiedliwości i kierowana jest na zamęczenie strony przeciwnej. Zamęczenie ma skutkować rozstrojem nerwowym, doprowadzić do powstania chorób a najbardziej pożądanym efektem (nieoficjalnie) jest śmierć oponenta co będzie skutkować umorzeniem procesu i jeśli to zmarły był stroną pozywającą (tu na pewno) to sąd nie omieszka pośmiertnie obciążyć go wszystkimi kosztami co ewentualnym spadkobiercom na pewno się nie spodoba. Długi oczywiście nie są dziedziczne ale ale oczywiście tylko teoretycznie bo w praktyce oznacza to, że nie można odziedziczyć czegoś obciążonego długiem bo to już nie jest własność spadkodawcy. Mylny jest pogląd, że nie można nieboszczyka obciążyć zobowiązaniami zaspakajanymi z jego majątku po jego śmierci.

Pełnomocnictwo można przekazać do bardzo wielu czynności, do których na ogół wymagane jest osobiste stawiennictwo i własnoręczny podpis. Można kogoś obcego umocować (uczynić go w mocy) do dysponowania naszym rachunkiem bankowym, do sprzedaży naszej nieruchomości w naszym imieniu lub zwykłego odbierania korespondencji z urzędu pocztowego. Więcej o pełnomocnictwie możesz dowiedzieć się z Wikipedii. Najważniejsze jest aby absolutnie w żadnym przypadku nigdy takiego pełnomocnictwa do jakiejkolwiek czynności nie udzielać za czyjąś namową. Taki dokument jeśli ma zostać wdrożony w życie to powinien być realizowany pomiędzy osobami o doskonałych relacjach ze stu procentowym zaufaniem (rodzina, przyjaciele). Udzielanie pełnomocnictwa osobie nieznanej lub dopiero co poznanej zbyt często prowadzi do nieodwracalnej utraty majątku bez żadnej możliwości prawnej do jego odzyskania.

Przedpłaty zostawiam na koniec ponieważ jest to najprostszy i najszybszy sposób wzbogacenia się autorów opisywanego typu umów i dokumentów. Polega to na obiecaniu stronie bardzo korzystnych warunków i do ostatniej chwili ukrywanie konieczności uiszczenia określonej opłaty. Opłata ta później jest przedstawiana jako absolutnie konieczna a wiarygodność słuszności jej wymagalności jest bardzo dobrze i skutecznie podkreślana.

W załączonej umowie pomiędzy Daniel M*S* (w treści umowy występuje bez nazwiska Scott) rzekomo z E-CASH (bez widocznego związku z E-Cash poznanego przy wpisie Pożyczki internetowe pozabankowe E-Cash – usługi E-Finanse) oferuje kredyt gotówkowy 100.000 zł z oprocentowaniem 3% (prawie co linijkę umowy widać, że to fraud). Kredyt ma zostać udzielony w dolarach (bez wskazania jakich ponieważ dolary mogą być amerykańskie USD, kanadyjskie CAD, australijskie AUD i inne, więcej w Wikipedii). Świadkiem tego ma być Mark P* a wszystko jest uwiarygadniane numerem rejestracyjnym 114724 FSA.

114724 FSA

FSA to skrót od Financial Services Authority (jest to brytyjski organ nadzoru) , można przeprowadzić wyszukiwanie podmiotów poprzez stronę https://www.fsa.gov.uk/register/firmRefSearch.do Wyszukiwanie daje rezultat w postaci nazwy regulatora (tu FSA), numer referencyjny firmy (tu 114724) datę rozpoczęcia oraz datę wygaśnięcia. Data rozpoczęcia dla wskazanego numeru to 01/12/2001 a data zakończenia to 31/03/2013 czyli już prawie 2 lata podmiot pod takim numerem nie działa. Faktyczna firma zarejestrowana pod tym numerem to Adam & Company Plc czyli prywatny bank działający na terenie Wielkiej Brytanii nie mający nic wspólnego z finansistami z Nigerii.

Wyciąg z FSA dla numeru 114724
Wyciąg z FSA dla numeru 114724

Cała treść umowy jest na tyle „szalona”, że nikt przy zdrowych zmysłach nie może tego wziąć na serio.

Podsumowanie

Ogłoszenia zawierające te same lub bardzo podobne dane (numery, nazwiska, nazwy) próbowano kiedyś umieszczać w komentarzach pod wpisami w Faraon24. Robi się to automatycznie działającymi programami rozsyłającymi miliony takich wiadomości w sekundę a część z nich faktycznie się ukazuje a na część jak widać ludzie odpowiadają. Duży kredyt gotówkowy 100.000 zł i to w dolarach (nie wiadomo jakich) od Capital M* Lenders na 3% nie istnieje. Wskazuje na to więcej niż 80% treści załączonej umowy. Każdy kto uważa, że mimo zadłużenia i innych czynników eliminujących go z pożyczki bankowej, otrzyma kredyt na lepszych warunkach niż w banku a w dodatku z Nigerii niestety sam jest sobie winien jeśli podejmie dalsze kroki mające na celu realizację rzekomej umowy. Zgłaszanie takich spraw na policję czy do prokuratury nie da rezultatu (znam spraw dziesiątki i każda umorzona -sprawcy nie można wykryć lub jest poza jurysdykcją władz). Czyszczenie BIK czy oddłużanie na dowód osobisty to podobne tematy, które bazują na podobnym gruncie – naiwności. Warto dodać, że w Polsce sporo osób spłaca kredyty, który zaciągnęli inni w ich imieniu lub są posiadaczami kont w egzotycznych krajach nic o tym nie wiedząc a w przypadku procedowania przez służby takiego przypadku może okazać, że jak wielu innych (liczba jest duża) dostaniemy wyrok za coś czego nie zrobiliśmy. SCAM pożyczkowy znany jest od początku istnienia sieci Internet i będzie istniał aż do wyczerpania klientów.

Opinie internautów

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.