Pożyczki przez Internet » Opinie » Uwaga na ColorCredit przez Internet od Geldor –fałszywe referencje i skopiowany regulamin – czyli jak się robi biznes w Rybniku.

Uwaga na ColorCredit przez Internet od Geldor –fałszywe referencje i skopiowany regulamin – czyli jak się robi biznes w Rybniku.

Rybnicka Firma Handlowo Usługowa Geldor (F.H.U. Geldor, REGON: 276053749) pod kierownictwem Artura K* przygotowała ofertę internetowa pod nazwą ColorCredit. Dobre pierwsze wrażenie natychmiast zniknęło kiedy okazało się, że osoby przedstawiane jako klienci wyrażający pozytywne opinie o firmie, faktycznie nie istnieją, ich referencje są fałszywe a zdjęcia wizerunku skopiowane z innych stron www. Regulamin serwisu został w znacznej mierze przekopiowany słowo w słowo z innych stron zmieniając adres www, którego dotyczy. Sprawdzamy dokładniej jak się prowadzi biznes przez Internet w Rybniku.

ColorCredit.pl

Fałszywe referencje

W dolnej sekcji witryny ColorCredit widzimy dział „komentarze naszych klientów” – znajdują się tam fałszywe 4 komentarze od 4 różnych osób. Sprawdziłem każdą z nich i okazało się, że fotografie przypisane do rzekomych klientów wymienionych z imienia i miejscowości pochodzą i innych miejsc w internecie i zostały skopiowane.

Komentarze i referencje ColorCredit

Są to odpowiednio Mariola z Katowic, Damian z Rzeszowa, Stefan z Konina, Katarzyna z Tarnowskich Gór:

Mariola Katowice

Mariola z Katowic uważa, że omawiana firma nie stwarza problemów w przeciwieństwie do innych podobnych. Według Marioli wszystko jest proste i zrozumiałe dzięki brakowi, jak to sama nazwała, „dziwnych bankowych określeń i terminów”.

Damian Rzeszów

Damian z Rzeszowa zachwala wskazując na szybkość obsługi i brak konieczności tłumaczenia się na co jest potrzebna pożyczka. Warto dodać, że banki też o to nie pytają, inaczej jest przy kredytach hipotecznych kiedy celem finansowania jest z reguły mieszkanie lub dom czyli konkretne cele.

Stefan Konin

Stefan z Konina jest miło zaskoczony, że mimo nieobsługiwanego zadłużenia ujawnionego w Biurze Informacji Kredytowej BIK bez problemu otrzymał gotówkę. Stefan dodał, że prowadzi własną firmę co miało być powodem zadłużenia.

Katarzyna Tarnowskie Góry

Katarzyna z Tarnowskich Gór jest mężatką i wspólnie z mężem miała kłopoty finansowe z powodu utraty pracy przez partnera wskutek likwidacji jego zakładu pracy. Całkowicie wykluczyli możliwość wzięcia kredytu pod zastaw domu (zobacz ). Katarzyna twierdzi, że po wielu bezskutecznych próbach w końcu w ColorCredit udało jej się wszystko załatwić.

Opinie są pozytywne, osoby je wygłaszające, jak wykazałem, faktycznie nie istnieją co implikuje absolutną słuszność tezy, że referencje są fałszywe.

Skopiowany regulamin

Regulamin ColorCredit pojawia się na stronie w formie grafiki. Szybka konwersja obrazu na tekst dzięki programowi OCR pozwoliła na potwierdzenie, że znacząca część regulaminu został skopiowana z innej strony (regulamin w tej postaci występuje na setkach niepowiązanych ze sobą stron, jest on „gotowcem”), zmienia się tylko adres samej www. Treść można udostępnić z powodu braku możliwości roszczenia sobie praw autorskich do tego typu tekstów (podobnie było w przypadku TopPozyczki). Udostępniam prze-konwertowany regulamin ColorCredit.

Najciekawszą cechą regulaminu nie jest wcale jego treść ale to, że tylko w tej sekcji witryny pojawia się link w stopce pod nazwą „właściciel”. Pod nim, również w formie obrazu, pojawia się informacja o tym, kto jest właścicielem serwisu czyli Firma Handlowo Usługowa F.H.U. Geldor Artur K*. Udostępniam sekcję właściciel ColorCredit.

Opinie na forach

Pozytywne opinie na forach internetowych nigdy nie mogą być brane za fakty i jako absolut (zobacz Forum Kredytowe – trole oferujące kredyty na dowód – sprawdzamy szczegóły). Znacząca część wpisów na forach powstała wskutek zamówienia konkretnych opinii o konkretnych produktach. Inaczej jest w przypadku wpisów negatywnych w strefie gdzie konkurencja takie działania ma za bezcelowe czyli z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością możemy uznać ich autentyczność.

Wpisy dotyczące F.H.U. Geldor znajdziemy tu:

http://www.forum-kredytowe.pl/f124/pulapka-kredytowa-51852.html (archiwum)

http://www.forum-kredytowe.pl/f135/kredyt-w-gdb-finance-po-wypelnieniu-wniosku-zadaja-30-zl-za-sms-48109.html (archiwum)

http://www.maxipozyczka.pl/pozyczki_pozabankowe_opinie,f,dreamsbank.html (archiwum)

to tylko przykłady, wpisów jest bardzo dużo i wszystkie negatywne wskazujące na mocno oszukańczy charakter.

Warto zaznaczyć, że nie każde oszustwo jest przestępstwem (cytat z Donalda Tuska, zobacz Pożyczki internetowe z forum O2 – wynik analizy dziesiątek ofert), nie jest nim np. żerowanie na głupocie innych co skutecznie robią banki (a administracja państwowa mocno się stara je dogonić).

Artur K* w kontekście Rybnickiego biznesu

Imię i nazwisko Artur K* w Rybniku pojawia się również obok „afery oknowej” spod szyldu „Latosiński”. Po odpowiedzi z redakcji tamtejszej gazety postaram się poinformować czy chodzi o tą samą osobę czy to tylko bardzo bliski zbieg okoliczności. Polecam przeczytać artykuł (2004 rok): Za poślizg zapłaciła z góry na Rybnickich stronach NaszeMiasto.pl.

Biznes okienny koreluje się z pożyczkami przez internet tylko jeśli charakter obydwu działalności wskazuje na podobne intencje – zarobić ale się nie narobić. Bez odpowiedzi rybnickiej redakcji nie potwierdzam istnienia tej korelacji w rzeczywistości.

Co mówią serwery

Dzięki wyszukiwaniu metodą Reverse IP udaje się znaleźć inne strony www znajdujące się na dokładnie tym samym serwerze (tym samym IP) dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzać, że pozostałe witryny należą do jednej i tej samej osoby.

ColorCredit ma przypisany IP 185.23.21.* i na chwilę obecną lokalizuje tam 17 przypisanych domen.

Domeny na tym samym IP co ColorCredit

Porównując wpis z CEIDG widać, że firma brata również się tam znalazła (wspólnie są wspólnikami spółki cywilnej). Inne strony hostowane na tym samym IP wskazują na to, mamy do czynienia z przyczynianiem się do generowania spamu w internecie (czyli niechcianej oszukańczej treści) – wskazuje na to strona umożliwiająca sprzedaż linków i innych usług para-SEO udających prawdziwą optymalizację, mają na celu manipulację naturalnymi wynikami wyszukiwarek i oszukiwanie użytkowników co do jakości stron www. Warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki techniki te już są często uznawane przez sądy za przestępstwa przeciwko uczciwej konkurencji i nie tylko (będzie o tym wpis).

Podsumowanie

Stron podobnych do ColorCredit jest wiele, dominują chwilówki przez internet bo target jaki jest im przypisany jest najbardziej podatny na wszelkiego typu manipulacje (duża potrzeba, niska świadomość). Same fałszywe referencje decydują o stanowczo negatywnej opinii a skopiowany regulamin dopełnia obrazu wykreowanego już wcześniej na forach dyskusyjnych. Szukając podobnych produktów obiecywanych przez Geldor z Rybnika zawsze w pierwszej kolejności powinno się sprawdzać zestawienia Faraon24.

ocena
[W sumie: 1 | srednia:5]
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Michał Straus
Admin
2 lat temu

@Aga – sytuacja znana od lat, UOKiK nic nie wskórał do tej pory skutecznego aby zapobiec pojawianiu się coraz to nowych stron z takimi “pożyczkami niewidkami”