Faraon24 » Uwaga na BezBanq – pożyczka online z nielegalnym oprocentowaniem

Uwaga na BezBanq – pożyczka online z nielegalnym oprocentowaniem

Wszystko miało wskazywać na to, że kolejna szybka pożyczka online zostanie dodana do zestawienia Faraon24. Dało się nawet odnaleźć pozytywne komentarze na forach branżowych ale w relacji do tego co mówi firma sama o sobie można uznać te opinie za trolowe. Dochodzi do tego nielegalne oprocentowanie mocno przekraczające aktualne ustawowe maksimum wynoszące aktualnie 12%. D*D* odpowiedzialny za BezBanq jest też równolegle odpowiedzialny za jego fuszerkę. Firma działa, nie jest zawieszona ale jest ponad 50 miażdżąco lepszych ofert – dowiedz się więcej, czytaj dalej.

BezBanq D*D*

Pełna nazwa firmy według Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEIDG to „BezBanq.pl rep. przez D*D*”, działalność rozpoczęta z dniem 2012-01-03, pozostałe dane to:

ul. Waryńskiego *, budynek nr *
86-300 Grudziądz
powiat Grudziądz
woj. kujawsko-pomorskie

telefon: +48 724 ***
mail: kontakt@bezbanq.pl

NIP: 876233***
REGON: 341227751

Spoglądając na historię wpisu (czyli dokonywane zmiany w CEIDG) można dowiedzieć się, że miejsce wykonywania działalności gospodarczej oraz inne dane zmieniały się i tak:

2013-07-15

pełne oznaczenie przedsiębiorcy zmiana z „D*D*” na „www.bezbanq.pl rep. przez D*D*”

adres poczty elektronicznej zmiana z „d*d*@gmail.com” na „kontakt@bezbanq.pl”

adres strony www dodane „www.bezbanq.pl”

adres do korespondencji zmienia się (nadal Grudziądz) z ul. Mikołaja Kopernika 4/31 na ul. Budowlanych 32-36 lokal 75

2013-07-30

adres miejsca wykonywania działalności zmienia się z „ul. Budowlanych ***” na „ul. Waryńskiego ***, budynek nr„ (dokładnie tak, bez podanego numeru)

2013-07-31

pełne oznaczenie przedsiębiorcy zmienia się z „www.bezbanq.pl rep. przez D*D*” na „BezBanq.pl rep. przez D*D*” (wewnątrz strony www stosowany jest również zapis „BezBanQ” z dużym „Q”)

Adres do korespondencji zmienia się z „ul. Budowlanych **” na „ul. Waryńskiego **, budynek nr” (dokładnie tak, bez numeru).

Niektóre zmiany są typowe dla działalności gospodarczej (np. adres) ale inne w mojej ocenie świadczą o braku profesjonalizmu (zmiana nazwy, zmiana wielkości liter) i nieprzygotowaniu zaplecza merytorycznego. Sam adres był trudny do odnalezienia na mapach, a dokładnej lokalizacji i tak nie udało się ustalić ponieważ wydaje się, że wskazany jako aktualny adres znajduje się na terenie zakładów Stomil a niejednoznaczne oznakowanie dodatkowo utrudnia lokalizację. W przypadku usług świadczonych online nie powinno to mieć żadnego znaczenie ponieważ całość procesu powinna odbyć się korespondencyjnie (przy założeniu uczciwości po obu stronach).

Grudziądz już wcześniej pojawiał się na naszych łamach i to w negatywnym kontekście, czy może być jakieś powiązanie? Tego nie wiem, mogę domniemywać, że to możliwe ale sprawdzanie takich relacji nie przyniosło by żadnej wartości dodanej w mojej ocenie (ewentualnie powiązany biznes wydaje się nie mieć możliwości funkcjonowania) więc szkoda i na to czasu.

Pożyczka online z nielegalnym oprocentowaniem

Czas przyjrzeć się jakie to pożyczki online oferuje BezBanq i ocenić ich wartość dla potencjalnych klientów. Z wstępu już wiemy, że proponowanie oprocentowanie > 12% jest nielegalne ale jak dowiadujemy się z umowy (formularz informacyjny) to oprocentowanie wynosi 16% o czym mówi §1 pkt 6.

Zrzut z regulaminu z oprocentowaniem

Za każdym razem kiedy zmienia się stopa referencyjna zmieniać należy oprocentowanie i to w trybie natychmiastowym ponieważ brak takiej zmiany implikuje ofertę nielegalnej (karalnej) lichwy co implikuje dla administratora potencjalne zarzuty oszustwa finansowego i dalej sankcje karne. Przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego ale z tego co wiem to żaden jeszcze do lokalnej prokuratury się nie zgłosił w tej sprawie.

Pożyczka nie jest taka droga w porównaniu do konkurencji. Oczywiście zawsze niedoścignionym wzorem biznesowym będzie pierwsza pożyczka za darmo ale takie oferty mają tylko duże i poważne firmy i nie mówię tu o takich firmach jak z wpisu UniCommerce Poland da kredyt gotówkowy „za darmo” zaraz po zapłaceniu od 5,01 do 10,01 zł oferujących coś za darmo zaraz po zapłaceniu za to. Niestety jak pokazuje samo życie ludzie jak idioci reagują na słowo promocja, wyprzedaż i za darmo (nie urażając osób cierpiących na niepełnosprawność intelektualną dawniej nazywaną właśnie idiotyzmem, zrezygnowano w medycynie z tego określenia z powodu negatywnego znaczenia w mowie potocznej). Widzę to co dziennie, ludzie widząc napis wyprzedaż lub przecena z 700 zł na 99 zł widzą w tym okazję życia a tak naprawdę towar ten nigdy ceny 700 zł nie miał a koszt jego zakupu przez firmę to 50 zł w hurcie (bo tak kupują firmy robiące takie wyprzedaże). To samo jest z promocjami, rzekomo dostać można coś w gratisie ale cena innych produktów już zawiera zapłatę za ten gratis tak więc promocja jest tylko słowem kluczem a nie faktycznym aktem. Dowodem na powszechny idiotyzm (skądinąd generowany brakiem wiedzy i doświadczenia) jest silna pozycja kapitalizmu, którego warunkiem koniecznym jest niski poziom ekonomicznej świadomości grupy docelowej klientów – stąd się bierze w prostej linii rozwarstwienie społeczne (bogaci się bogacą, biedni biednieją).

I teraz każdy zapyta „to czemu Faraon24 promuje darmówki online?” – ponieważ dopóki spłaci się w terminie to rzeczywisty koszt faktycznie wynosi 0zł (zero złotych). Tu też jest pewne „niestety”, mianowicie firmy, które oferują darmowe chwilówki liczą (właściwie to założenie biznesowe mające realną podporę w danych) na to, że wystarczająca ilość osób nie spłaci w darmowym terminie gotówki i zostaną naliczone standardowe opłaty.

Bez sprawdzania BIK?

Do czego zostało powołane Biuro Informacji Kredytowej BIK wszyscy chyba już wiemy, dla nowych czytelników wyjaśniam w skrócie: jest to baza wszystkich zobowiązań kredytowych ale nie ma tam żadnych pożyczek pozabankowych a taką właśnie jest dziedzina omawianej firmy.

I teraz tak, przy składaniu wniosku trzeba zaznaczyć dwa pola, jedno odnosi się do oświadczenia o zapoznaniu się i akceptacji warunków umowy (w których to jest mowa np. o nielegalnym oprocentowaniu 16%) oraz drugie odnoszące się do upoważnienia do wystąpienia i uzyskania informacji z BIG w pewnym stopniu implikujące to samo upoważnienie do Biura Informacji Gospodarczej BIG oraz Związku Banku Polskich ZBP i w tym momencie pojawia się pewien problem prawny mogący czynić obydwie akceptacje nieważnymi.

Dokładny cytat:

„Upoważniam BezBanq.pl do wystąpienia i uzyskania z BIG informacji gospodarczych o moich zobowiązaniach w tym stanowiących tajemnicę bankową, uzyskanych od Biura Informacji Kredytowej S.A. i Związku Banków Polskich„

Chcą osiągnąć wiążący skutek prawny trzeba zadbać o jakość każdego słowa tworzącego daną klauzule. Tutaj widzimy, że sytuacja jest dość niejasna i w każdym sądzie taka klauzula upadła by jako nieważna. Otóż dlaczego:

BIG to skrót od Biura Informacji Kredytowej a to tylko nazwa będąca określeniem ogółu firm, które prowadzą rejestry gospodarcze o charakterze dłużnym (zobacz ustawę o BIG, zobacz BIG w Wikipedii) . Aktualnie w Polsce działają cztery takie biura i są to:

  1. BIG InfoMonitor
  2. Krajowy Rejestr Długów KRD
  3. Rejestr Dłużników ERIF
  4. Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej KBIG

oraz do tego dochodzą oczywiście

Formułując klauzulę i poddając ją użytkownikom do akceptacji trzeba podawać pełne nazwy włącznie z nazwą podmiotu, który będzie występował o informacje.

Wiążąca klauzula powinna wyglądać tak aby wszystkie informacje konieczne do identyfikacji wszystkich skutków prawnych były znane i zrozumiałe. Podawać należy pełne nazwy firm wraz z adresami i numerami identyfikacyjnymi takimi jak NIP, REGON i ewentualnie KRS jeśli jest to spółka. Nie można pozostawiać niedomówień i niejasności mogących otwierać drogę do nadinterpretacji lub zupełnie innego zrozumienia niż miało to być w pierwotnym założeniu.

Jak widać ta klauzula jest niedbała, raz używa się skrótu a raz pełnej nazwy nawet z końcówką S.A. Fuszerka jest i nie da się temu w żaden sposób zaprzeczyć.

Pozytywne komentarze i trolowe opinie

Internetowy biznes rządzi się zupełnie innymi prawami niż ten tradycyjny, stacjonarny. Oczywistym jest, że każdy w miarę rozgarnięty konsument zanim coś kupi online czy zawiąże inny rodzaj umowy (w tym przypadku umowa cywilnoprawna kredytu konsumenckiego), sprawdzi opinie na temat produktu lub usługi w internecie. Robi to się prosto, wystarczy jedna z popularnych wyszukiwarek internetowych i już mamy dostęp do całego szeregu branżowych serwisów, for dyskusyjnych i porównywarek cen.

Nie ma nic lepszego dla sieciowego interesu jak pozytywne komentarze i opinie na innych stronach opisujących dany produkt lub usługę. Niestety, sieć ma to do siebie, że każdy może opiniować anonimowo lub podszywając się pod prawdziwą inną osobę. Osoby tworzące w sieci targetowane komentarze i opinie nazywane są trolami. Internetowy trol nie posługuje się swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem a treści, które wprowadza mają konkretny cel. W przypadku biznesu są to zwyczajowo bardzo pochlebne komentarze na temat „promowanego” w ten sposób produktu lub usługi.

Jest też tak, że znakomita większość spośród prawdziwych komentarzy pisanych przez prawdziwe osoby, które w rzeczywistości skonsumowały opisywane dobro jest negatywna. Wynika to z prostego fakty, otóż osoby zadowolone z tego co kupiły przez internet prawie nigdy nie dzielą się tym z innymi ponieważ nie ma to dla nich żadnego sensu a tym bardziej korzyści. Natomiast jeśli ktoś jest niezadowolony z tego za co zapłacił albo jak w dziadzinie finansów musi oddać więcej niż myślał to wylewa z siebie negatywne komentarze. Wszystkie firmy badawcze, które w latach poprzednich analizowały pod tym kątem sieć dowiodły dokładnie tego samego.

Tak więc zauważając w sieci więcej pozytywnych komentarzy niż negatywnych lub też same pozytywne możesz być prawie pewien, że są to właśnie komentarze generowane przez trole w konkretnym celu.

Fuszerka

Fuszerka, czyli wykonanie czegoś niedbale, to odpowiednie określenie tego biznesu. Nawet wpisy w zintegrowanym blogu są stare, nieaktualne i nawet lingwistycznie kiepskie a najbardziej aktualny wpis pochodzi z 15 października 2013 roku czyi już ponad rok temu.

Obowiązujące w umowie oprocentowanie 16% jest o 4% wyższe od maksymalnego dozwolonego aktualnie czyli 12%, nie chodzi tu o RRSO bo to ma wynosić 706,42% i jest wyliczana przy założeniu chwilówki 500 zł na 1 miesiąc przy czym nie jest podane czy 1 miesiąc traktowany jest jako 30 czy 31 dni.

RRSO bezbanq.pl

Kiepsko sformułowana klauzula mająca dać upoważnienie do wglądu do danych zawartych o nas samych w biurach informacji gospodarczych (w BIG-ach) może być przez każdy sąd uznana za nieważną.

BanQ? Bankju? czy Bank? Na pewno ban!

Warto nadmienić, że istnieje rekomendowana przez Faraon24 firma o podobnej nazwie a chodzi o SmsBanQ. Ten kto pierwszy wymyślił, że zamiast „bank” będzie pisać „BanQ” miał świetny pomysł, szkoda tylko, że na poziomie szkoły gimnazjalnej (a wiadomo, że odkąd mamy gimnazja to są one uznane za to najsłabsze ogniwo w procesie nauczania aby już nie mówić, że szkodliwe). Chcą poprawnie wypowiedzieć nazwę trzeba zamiast bank powiedzieć „bankjiu” lub jak to mówi popularny system translacyjny od firmy Google (zobacz Tłumacz Google dla „banq”) po prostu „bąk”.

To zupełnie podobnie jak zamiana liter w imionach polskich np. z „W” na „V” lub z „K” na „C”. Wspominam o tym ponieważ w ostatnim czasie miałem maile (zbieg okoliczności, z którego się śmieje) od dwóch osób różnych. Treść nie jest istotna, jeden dotyczył abonamentu a drugi konta bankowego. Jeden mail był podpisany Viktor a drugi Claudia. Wymowa tych słów jest zupełnie inna jeśli stosujemy zapis poprawny i zupełnie inna jak zapis niepoprawny. Podpisywanie się Polaka piszącego po polsku do innego Polaka imieniem „Viktor” każe czytać to imię jako „Fiktor” co jest tak samo śmieszne jak czytanie Claudia zamiast Klaudia.

Powołuje się tutaj na wspaniałą eksplikację profesora Jerzego Bralczyka, który w tym temacie zabierał już głos i był zgodny z moim.

Mając na uwadze powyższe „literówki” nie można traktować poważnie osób, które podpisują się zmodyfikowanymi imionami, które może są ładnie wizualnie ale fatalne świadczące o intelekcie sygnatariusza. Firma pożyczkowa, która zamienia „W” na „V”, „K” na „C” czy wreszcie „Ku lub K” na „Q” dostaje ode mnie ban (ban to innymi słowy internetowy kopniak mówiący delikatnie „wypad”).

Długie lata spędzone na zgłębianiu arkanów super marketingu (połączenie różnych technik manipulacji daje duże możliwości wpływania na decyzje konsumentów) pokazały mi, że celowe słowotwórstwo jest tylko wtedy skuteczne kiedy nie tylko ładnie wygląda ale równie ładnie brzmi i co najważniejsze jest wynikiem wysiłku intelektualnego, który ma emanować z nowego słowa. Innymi słowy: to ma znaczyć znacznie więcej niż brzmi. Więcej o super marketingu w świecie finansów (ale nie tylko) napiszę z pewnością w późniejszym czasie więcej a na pewno będę o tym wspominał przy kolejnych recenzjach i opiniach.

Pięknym przykładem dobrego słowotwórstwa może być mało już znany w Polsce system do komunikacji ICQ (coś jak Gadu Gadu, które polskie jest przez aneksję darmowego kodu źródłowego Litewskiego lub Ukraińskiego, tego już nie pamiętam). W języku angielskim ICQ wymówione szybko może brzmieć jak „I see You” (widzę Cię) lub częściej „I seak You” (szukam Cię).

Wysoki poziom niedbalstwa na tak wielu płaszczyznach jest fuszerką, to jest fakt.

Konkluzja

Konkludując trzeba stwierdzić, że dobrym krokiem będzie krok wstecz w twojej przeglądarce internetowej jeśli akurat jest otwarta na stronie BezBanq. Zamiast jak zamierzałem, dodać kolejną firmę do zestawienia to musiałem poświęcić sporo czasu (poszło w godziny) na analizę i dokładne sprawdzenie wszystkich istotnych szczegółów aby mieć pewność, że wyrażając negatywną opinię na pewno mam rację. Mam też rację odradzając wszystkim wybór biznesu D*D jako źródło gotówki.

Ponad 50 lepszych miażdżących ofert mamy w zestawieniu Faraon24 i to jest fakt. Wystarczy rzut oka na nasze zestawienie i widać od razu jego potencjał. A teraz przed świętami dodaliśmy jeszcze kilka nowych pozycji, nie są one wprawdzie darmowe jak nasi liderzy ale są zweryfikowane i z wystarczająco wysoko dużym prawdopodobieństwem popartym weryfikacją są uczciwe a ich model biznesowy nie jest oparty na wmanipulowaniu klienta w specjalnie niekorzystnie dla niego spreparowaną umowę. Umowy takie są tworzone przez prawników, którzy dokładnie widzą jak przemycić w tekście umowy zapisy generujące nieprzyzwoity dochód z pożyczek przez internet.

Opinie internautów

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.