Faraon24 » Jak obniżyć koszty użytkowania domu bez ponoszenia dużych kosztów początkowych

Jak obniżyć koszty użytkowania domu bez ponoszenia dużych kosztów początkowych

Etap budowy

  1. sprawdź dokładnie różnice w cenie zakupu stolarki okiennej dla dwu, trzy i czterokomorowych okien – to może być nieopłacalne, skonsultuj to z architektem lub inną osobą znającą Twój projekt, lokalizację domu (wraz z jego usytuowaniem względem kierunków świata) oraz znającą technologię jego budowy
  2. zastanów się nad zainwestowaniem w grubszą izolację styropianową – to będzie najczęściej oszczędność również przy kredytach nie dedykowanych domom energooszczędnym
  3. zwróć uwagę, że sytuując budynek tak aby najczęściej użytkowane pomieszczenia miały największy dostęp do światła dziennego – w słoneczne dni zimą oraz jesienią i wiosną, padające promienie słońca będą dodatkowo nagrzewać wnętrze pomieszczenia
  4. zastanów się nad wysokością sufitów – wysokie sufity mają swoje zalety ale ciepłe powietrze zawsze jest wypychane w górę. Strefę największej temperatury powietrza mamy w miejscach najmniej użytkowanych. Jeśli nie potrzebujesz wiszących żyrandoli to warto zastanowić się nad zniżeniem wysokości piętra a nawet podniesieniem ścianki kolankowej (czyli wyższa ściana) na piętrze budynku ze „skosami” dachowymi (zwiększy to przestrzeń użytkową bo liczona jest od wysokości 1,4 metra).
  5. zamiast o kominku pomyśl o piecu zewnętrznym (dużym lub małym „koza”) lub zrezygnuj z niego a zaoszczędzoną kwotę zainwestuj w ogrzewanie podłogowe w najczęściej użytkowanych pomieszczeniach. Zaoszczędzisz na kosztach ogrzewania znacząco w porównaniu do ściennych grzejników oraz na zdrowiu. Komfort chodzenia po ciepłej podłodze może wynagrodzić romantyczną atmosferę ognia w kominku (pomyśl o bio-kominku). Wysokie temperatury powodują emisję do wnętrz toksycznych substancji.

Nie zastanawiaj się nad oświetleniem:

  1. kup dobre żarówki LED. Są dwie znane marki, których żarówki można kupić w niższych cenach przez internet niż w sklepach tradycyjnych. Jakością światła dobre żarówki przewyższają wszystkie poprzednie technologię. Nie tłuką się i nie zawierają substancji szkodliwych. Oszczędność zobaczymy już nawet po pierwszym rachunku za energię elektryczną.
  2. jeśli kupujesz naświetlacze ogrodowe nie kupuj tych najtańszych ponieważ zużyją się szybciej od tych markowych z „mleczną” szybą rozpraszającą światło.

Skup się na jakością światła i jego długowieczności – to opłaci się w perspektywie lat najbardziej

Jeśli masz ogrzewanie podłogowe:

Dotyczy instalacji ogrzewania podłogowego zasilanego piecem gazowym gdzie elementem grzewczym są rurki z płynem oraz zasilanego prądem elektrycznym gdzie elementem grzewczym jest przewód oporowy.

Może minąć kilka godzić zanim ciepło dotrze do pomieszczenia. Najpierw musi przejść przez wylewkę (jastrych, w instalacjach pod płytkami ceramicznymi może być wyżej), później przez materiał powierzchni podłogi.

Jeśli masz czasową regulację obiegu grzewczego to ustaw czas włączenia obiegu grzewczego na kilka godzin przed planowanym „grzaniem”, analogicznie ustaw czas wyłączenie.

Termostaty w poszczególnych pomieszczeniach sprawdzają się najlepiej dla pomieszczeń o mniejszej częstotliwości użytkowania oraz dla pomieszczeń z instalacją grzewczą elektryczną gdzie element grzewczy jest pod lub w kleju płytek ceramicznych (najczęściej łazienki, kuchnie, przedpokoje).