Faraon24 » Kredyty hipoteczne » Frankowicze kontra banki – pytania do ZBP odnośnie komunikatu dotyczącego „frankowych” kredytów hipotecznych. Czy naprawdę 70% spraw sądowych wygrywają banki?

Frankowicze kontra banki – pytania do ZBP odnośnie komunikatu dotyczącego „frankowych” kredytów hipotecznych. Czy naprawdę 70% spraw sądowych wygrywają banki?

Frankowicze kontra banki
W związku z dużym zainteresowaniem opinii publicznej sprawą kredytów hipotecznych „frankowiczów” i w związku z publikacją komunikatu pod adresem:
 
 
Zadałem kilka pytań Związkowi Banku Polskich (ZBP) odnośnie samego komunikatu:
 
1) Które banki brały udział w badaniu, jest podane:
„…wśród banków z największym portfelem kredytów walutowych.„ oraz „przez 11 banków„
 i czy wszystkie 11 banków udzielały kredytów walutowych w CHF czy chodzi ogólnie o kredytu walutowe w dowolnej innej walucie niż PLN
 
2) Czy któreś banki odmówiły wzięcia udziału w badaniu (jeśli tak to które)
 
3) Jak dokładnie wyglądała wysłana do banków ankieta (jeśli to możliwe proszę o przesłanie tego dokumentu)
 
4) Czy sformułowanie:
„chcąc wzmocnić ten strumień informacji potwierdzonymi danymi”
oznacza, że:
 
dane dostarczone przez banki zostały potwierdzone np.  przedstawieniem wyroków sądowych lub w inny wiarygodny sposób
 
czy oznacza, że:
 
potwierdzenie danych polegało na założeniu, że dane dostarczone przez banki były zawsze prawdziwe
 
lub czy
„potwierdzone dane”
oznaczają co innego – w tym przypadku co oznaczają
 
5) Czy w związku z:
„łączna liczba toczących się spraw w polskich sądach dotycząca kredytów walutowych wyniosła 16 252 (w tym odnoszących się do kredytów indeksowanych – 13 390 oraz kredytów denominowanych 2 862) „
można podać liczby odnośnie każdego banku osobno?
 
czy dotyczy to kredytów walutowych frankowych czy w ogóle kredytów walutowych
 
6) Czy sformułowanie:
„…całkowita liczba kredytów walutowych udzielonych przez banki we franku szwajcarskim w latach 2002 – 2012 wyniosła 943,5 tys „
należy rozumieć jako kredyty walutowe wypłaconego w CHF czy  wypłacone w PLN przeliczone po kursie CHF? (domyślam się, że oczywiście to drugie ale nie jest to precyzyjne określenie)
 
Publikacja Związku Banków Polskich jest jednoznacznie zniechęcająca do podejmowania kroków prawnych przez posiadaczy (obecnych i byłych) kredytów hipotecznych frankowych przeciwko bankom. 
 
Pytania mają na celu ujednolicenie pojawiających się doniesień i określenie sposób ich traktowania.
 
W szczególności określenie w jakich przypadkach w interesie klientów banków leży występowanie na drogę sądową a w jakich przypadkach jest to albo z góry błędne lub po prostu nieopłacalne finansowo.
 
Pytania wysłane zostały 22 stycznia 2020. W przypadku braku odpowiedzi temat nadal będzie analizowany. Jeśli odpowiedz się pojawi to opracowanie zostanie opublikowane na łamach Faraon24.
 

Ujednolicenie informacji jest istotne…

… i leży w interesie społecznym. Na naszych łamach pojawiały się opisy jak dużo danych odnośnie kredytów hipotecznych nie jest weryfikowanych przed publikacją:
 
 

https://faraon24.pl/opinie/kredyt-hipoteczny-pko-bp-na-totalmoney/ – tu znajduje się wpis o zaniżonych wartościach RRSO dla PKO BP na TotalMoney

a tu „klona” 17 Banków: https://faraon24.pl/opinie/kredyty-hipoteczne-17-bankow/

Przydatne narzędzia do kredytów hipotecznych:
https://faraon24.pl/kredyt-hipoteczny-jak-to-wyglada/ – pod tym adresem jest lista naszych narzędzi pomagających przy świadomym wyborze banku, który skredytuje Twoją nieruchomość.
0 0 Głosy
Łączna ocena
Zapisz się
Powiadom o
guest
Ocena
Jak to oceniasz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowane
Inline Feedbacks
View all comments
Rysiek2050
Rysiek2050
3 lat temu

Wszystko wskazuje na to, że umówili się na tą ankietę. Dane płynące z sądów jednoznacznie pokazują, że sytuacja jest na korzyść frankowiczów a banki po prostu chcą wcisnąć im, że lepiej nie iść do sądu bo tylko pieniędzy więcej stracą. Banki strach oblecuiał. Getin Bank ma 2mld złotych zapasu a kary musi płacić 3mln. Prosta matematyka.
ZBP jest związkiem banków – działa za ich pieniądze i na ich korzyść, nie na korzyść społeczeństwa jak by się mogło wydawać. Zatajanie i ukrywanie faktów pewnie są zapisane w tajnym statucie.

Michał
Michał
4 lat temu

Ja oceniam to tak, że ZBP nie może odpowiedzieć bo:

1) banki sobie tego nie życzą
2) wyszło by, że badanie było źle przeprowadzone
3) kredyty hipoteczne w CHF przyniosły rekordowe zyski

ZBP nigdy nic nie powie złego o swoich członkach. Frankowiczom pozostają długie lata spędzone w sądach po swoje.

FRANeK
FRANeK
4 lat temu
Reply to  Michał

@Michał, święta racja. Nazwa „związek” wskazuje na rzeczywisty skład czyli banki. Kampania dezinformacyjna prowadzona jest od wydania wyroku przez TSUE od października ub.r. Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem: „Frankowiczom pozostają długie lata spędzone w sądach po swoje.” A dlaczego? Nakaz zapłaty uzyskany w ciagu 7 dni .Pozew został skierowany dnia 31 styczeń ,a już 6 lutego na posiedzeniu niejawnym wydano nakaz zapłaty.sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim nakazał Getin Noble Bank SA zapłatę kwoty 39 027,24 zł
Jesli jesteś zainteresowany jak to się robi? Odpisz.

Rysiek z mBankiem
4 lat temu

Odnoszę takie samo wrażenie, że właśnie Związek Banksterów Polskich celowo taki raporcik opublikował. Money i inni się powołują na niego jak na jakąś świętość. 70% spraw wygranych przez banki to jakaś kpina.
Apel do wszystkich frankowiczów:
NIE DAJCIE SIĘ ZMANIPULOWAĆ, WALCZCIE W SĄDZI O SWOJE!

Hubert z Rudy Śl.
Hubert z Rudy Śl.
4 lat temu

Czy można za pośrednictwem sądu w toku sprawy frankowicz kontra bank jakoś przymusić ZBP do ujawnienia tych ankiet? Może to być kluczowe w sprawie bo sam od dawna podejrzewam, że chodzi o dezinformacje w celu rezygnacji z drogi sądowej.

Piotr
4 lat temu

Odpowiedzieli coś?
Na innych stronach czytałem, że ta publikacja Związku Banków Polskich to ściema jest. Zrzeszone przecież są tam banki a nie ich klienci więc dbać mają o interes swoich członków.

FRANeK
FRANeK
4 lat temu
Reply to  Michał Straus

Ja bym poszedł dalej: Nemo iudex in causa sua